Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Norové zazpívali Breivikovi píseň o míru

Svět

  14:45
OSLO - Tisíce lidí se dnes v poledne sešly v centru norské metropole Osla, aby zazpívaly píseň Děti duhy vyzývající k míru a bratrství. Účastníci akce tím vyjádřili protest proti norskému atentátníkovi Andersi Breivikovi, který minulý týden před soudem popěvek označil za marxistické vymývání mozků.

I přes nepřízeň počasí se v centru norské metropole sešly desítky tisíc lidí. foto: ČTK

Na facebooku účast již ráno slíbilo přes 5000 lidí, nakonec podle policie dosáhl počet příchozích 40.000. Společně vytvořili živý řetěz jen pár bloků od budovy soudu v Oslu, kde se od minulého pondělka koná proces s Breivikem.

Krátce po 12:00 zazněly na náměstí Youngstorget tóny písně známého norského písničkáře Lillebjörna Nilsena Děti duhy (Barn Av Regnbuen), která je norskou interpretací songu My Rainbow Race amerického folkového zpěváka Petera Seegera z roku 1971. Ten proslul ve 30. a 40. letech svými komunistickými názory, pro něž ho někteří jeho oponenti nazývali Stalinův kanárek. Koncertoval i v Československu, nejznámější je u nás jeho píseň Řekni, kde ty kytky jsou (Where Have All the Flowers Gone).

V pátek Breivik u soudu napadl norské školství a v této souvislosti zmínil i Nilsena. "Je dobrým příkladem marxisty, který pronikl do kulturního odvětví. Píše hudbu, která je užívána k vymývání mozků dětí," prohlásil pravicový extremista.

Organizátoři happeningu si přáli, aby jejich akce měla národní rozměr a do ulic vyšli i lidé v dalších velkých norských městech Bergenu, Trondheimu, Stavangeru či Tromsö. V Oslu po zpěvu následuje květinový průvod k soudní budově, kde už nyní leží velké množství květin.

Čtěte také:

"Vyrostla jsem s tou písní a zpívám ji i svému dítěti," řekla jedna z organizátorek manifestace Lill Hjönnevagová v rozhovoru pro norskou veřejnoprávní televizi NRK. "V každém tato píseň vzbuzuje silné emoce a musíme si ji připomenout," dodala.

"Breivik tuto píseň použil jako příklad vymývání mozků, ale je to spíš pravý opak," uvedla další z organizátorek Christine Barová. "Domníváme se, že reprezentuje různorodost, a také společnost, v níž jsme si zvolili žít a kterou Breivik a jemu podobní chtějí zničit," dodala.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!