Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

U Antarktidy se střetli velrybáři s aktivisty

Svět

  12:44
SYDNEY - V mrazivých antarktických vodách se dnes odehrál další ze střetů mezi japonskými velrybáři a ekologickými aktivisty organizace Sea Shepherd. Velrybáři na ně zaútočili vodními děly a z paluby své lodi je trefovali kovovými předměty.

Sea shepperd foto: Lidovky.cz

K incidentu došlo zhruba 3200 kilometrů jihovýchodně od australského státu Tasmánie. Skupina aktivistů, jež se pravidelně snaží narušovat lov japonských velrybářů v Jižním oceánu, vyslala k jedné z lodí ve velrybářské
flotile helikoptéru a dva nafukovací čluny.

Velrybáři na ochránce přírody v člunu začali stříkat vodními děly a vrhali po nich různé kovové předměty, řekl AP po telefonu šéf Sea Shepherd Conservation Society Paul Watson. Dodal, že dva jeho kolegové byli lehce zraněni. Na videu jedna ze starších akcí Sea Sheperd.

Zástupce japonského ministerstva zemědělství, lesnictví a rybolovu ale odmítl, že by velrybáři někoho zranili. Uvedl, že jen v sebeobraně použili dvě vodní děla, aby odehnali aktivisty, kteří na jejich loď házeli mimo jiné plechovky s barvou.

Vztahy mezi Sea Shepherd Conservation Society a japonskými velrybáři jsou už delší dobu velmi vyostřené. Velrybáři aktivisty, kteří často napadají jejich lodě, nedávno označili za teroristy. Skupina namítá, že jejich cílem není někomu ublížit, nýbrž zastavit kontroverzní lov velryb.

Na lov velryb bylo v roce 1986 vyhlášeno mezinárodní moratorium. Japonsko ale využívá mezeru v pravidlech, která umožňují lov pro vědecké účely, a každoročně uloví přes 1000 těchto mořských savců. Takto ulovení kytovci však většinou končí na jídelníčku japonských restaurací.

Japonská vláda nedávno požádala Austrálii, Nový Zéland a Nizozemsko, kde je hlavní loď Sea Shepherd Conservation Society registrována, o jejich spolupráci při zamezení střetů velrybářů s aktivisty. Skupina ekologů se na svou nynější misi vydala z Austrálie začátkem prosince.

Autor: