Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Japonsko poslalo za mříže aktivistu za útok na velrybáře

Svět

  9:30
TOKIO - Japonsko odsoudil novozélandského aktivistu, bojujícího proti lovu velryb. Peter Bethune dostal dva roky s podmíněným odkladem na pět let za to, že v antarktických vodách bránil japonské lodi v lovu kytovců a na námořníky házel lahve s kyselinou máselnou.

Japonští velrybáři při lovu foto: ČTK

Pětačtyřicetiletý člen americké skupiny Sea Shepherd byl kapitánem plavidla Ady Gil, které se potopilo letos v lednu po srážce s lodí japonských velrybářů. Zadržen byl v březnu poté, co vyšplhal na palubu japonské velrybářské lodi Shonan Maru 2, aby předal jejímu kapitánovi účet na tři miliony dolarů (60 milionů korun), což byla cena potopené lodi Ady Gil.

Aktivisté z Sea Shepherd jsou známí házením lahví se zapáchající kyselinou máslovou na posádky japonských lodí. Ty zase odpovídají vodními děly.

Organizace Sea Shepherd nedávno Bethuneho vyloučila ze svých řad, protože porušil její zásady a pořídil si zbraň. Při plavbě na Ady Gilu měl u sebe Bethune údajně luk s šípy, i když je nepoužil. Při proniknutí na Shonan Maru 2 měl mít nůž.

Japonsko stejně jako Norsko a Island přes mezinárodní zákaz platný od roku 1984 pokračuje v lovu velryb na základě kontroverzní výjimky, která Japoncům dovoluje zabít každoročně několik stovek velryb pro vědecké účely.

Maso z kytovců se prodává japonské veřejnosti v obchodech a restauracích.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...