15. září 2009 10:33 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Japonští velrybáři reagují na snímek Zátoka: pustili na svobodu 70 delfínů

Záběr z filmu Zátoka - japonští rybáři loví delfíny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr z filmu Zátoka - japonští rybáři loví delfíny | foto: Reprofoto

TOKIO Velrybáři z japonského přístavu Taidži pustili na svobodu 70 delfínů ze svého prvního letošního úlovku. Reagovali tak na sílící protesty proti jejich činnosti. Japonci delfíny loví stejně jako velryby pro maso.

Informovala o tom dnes agentura AP.

Kritika lovu v západojaponském Taidži roste po natočení amerického snímku Zátoka (The Cove). Film, který získal už desítku ocenění včetně ceny diváků na filmovém festivalu Sundance, mapuje rybářské praktiky jako nahánění delfínů do zátoky a zabíjení harpunami. V Japonsku zatím snímek uveden nebyl.

O vypuštění 70 delfínů skákavých zpět do moře jako první informovala skupina zaměřená na ochranu delfínů vedená cvičitelem těchto kytovců Ricem O´Barrym. V 60. letech se podílel na tvorbě televizního seriálu Flipper.

Vrácení delfínů do moře skupina nafilmovala o víkendu.

Rybáři z Taidži ročně zabijí 2000 delfínů. Pro místní lidi je to běžná součást jejich života a způsob, jak si obstarat maso. Zatím není jasné, zda budou rybáři k delfínům podobně velkorysí i v budoucnu.

O´Barry městečko navštívil začátkem září a řekl, že ukončení lovu delfínů a jejich porážek bude "pro Japonce významné vítězství". Prohlásil rovněž, že delfíní maso obsahuje vysoké dávky rtuti. Japonská vláda o tom ví a vydala doporučení, aby konzumaci omezily hlavně těhotné ženy.

Rybáři z Taidži se vzdali jenom části svého úlovku, protože ve skutečnosti chytili přes 100 delfínů. 9. září také ulovili 50 kulohlavců, jež zabili a jejichž maso prodali.

ČTK