Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko zasáhlo hypermarket v Charkově, zemřelo nejméně šest lidí

Svět

  17:10aktualizováno  22:19
Nejméně šest lidí zahynulo a čtyři desítky utrpěly zranění při ruském vzdušném útoku na hypermarket se stavebními potřebami v ukrajinském Charkově. Na platformě Telegram to v sobotu uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov, podle něhož se 16 lidí ještě pohřešuje. V podvečer informoval o dalším ruském úderu, který zasáhl centrum druhého největšího ukrajinského města a vyžádal si dvě desítky zraněných včetně třináctiletého chlapce.

„Charkov je celý den pod masivní raketovou palbou,“ napsal večer Syněhubov ve zprávě, kde informoval o nárůstu počtu zabitých při ruském úderu na hypermarket. Předchozí informace hovořily o čtyřech mrtvých včetně dvou pracovníků hypermarketu.

Ruská armáda při tomto úderu zaútočila na Charkov podle oblastní prokuratury pomocí řízených leteckých bomb UMPB D-30 z ruské Belgorodské oblasti. Syněhubov před tím informoval o útoku dvěma naváděnými leteckými pumami KAB.

Ruské střely zasáhly hypermarket v Charkově. (25. května 2024)

Na místě úderu vypukl požár a prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že v hypermarketu mohlo být tou dobou přes 200 lidí.

„V okolí není jediný vojenský objekt,“ podotkl Syněhubov. Také prezident uvedl, že ruský útok zasáhl zjevně civilní cíl. „Jedno z největších (obchodních) center - uvnitř bylo mnoho pracovníků a návštěvníků,“ napsal Zelenskyj. „Kdyby Ukrajina měla dostatečné prostředky protivzdušné obrany a moderních bojových letadel, byly by takové ruské údery prostě nemožné,“ podotkl prezident a znovu vyzval zahraniční představitele, aby pomohli Ukrajině posílit její protivzdušnou obranu.

Později charkovské úřady informovaly o novém ruském úderu, který zasáhl centrum Charkova. Tentokrát podle předběžných informací Rusové útočili raketou typu S-300 z Belgorodské oblasti, napsala oblastní prokuratura, podle níž tento úder poškodil administrativní budovy, supermarket, obchody, obytné domy a zranil 18 lidí.

Charkov je terčem ruských vzdušných útoků od začátku ruské invaze na Ukrajinu, v prvních měsících se ho Rusové i pokoušeli neúspěšně dobýt. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzivy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

V posledních měsících Rusko zintenzivnilo vzdušné útoky na Charkovskou oblast i na regionální metropoli a nedávno obnovilo pozemní ofenzivu na severu regionu, který hraničí s Ruskem. Rusové pozemní útok zahájili ze svého území ve směru na ukrajinská města Vovčansk a Lypci a obsadili několik pohraničních vesnic.

Zprávy o zabitých nebo zraněných civilistech kvůli ruským úderům přicházejí z Charkovské oblasti a Charkova v poslední době často. Ve čtvrtek ukrajinští činitelé informovali o sedmi mrtvých a řadě zraněných při ruském útoku na město. Úder podle nich zasáhl tiskárnu, podle prezidenta Zelenského shořelo 50 000 knih.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!