Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Černomořská flotila dále slábne. Zasáhli jsme korvetu Ciklon, hlásí Kyjev

Ukrajinská armáda oznámila zásah ruské korvety Ciklon v Sevastopolu na Moskvou okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. (17. května 2024) foto: Profimedia.cz

Ukrajinská armáda oznámila zásah ruské korvety Ciklon v Sevastopolu na Moskvou okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Udál se podle ní před několika dny, další podrobnosti ukrajinský generální štáb nesdělil. Podle ukrajinských médií je plavidlo nosičem střel Kalibr, kterými Rusové útočí na ukrajinské území. Moskva se nevyjádřila.
  18:29aktualizováno  20:41

Ukrajinské ozbrojené síly zasáhly v noci na neděli v Sevastopolu ruskou raketovou loď Ciklon, která spadá pod projekt 22800, uvedl ukrajinský generální štáb na platformě Telegram s odkazem na korvety třídy Karakurt. Ukrajinské námořnictvo na svém telegramovém kanále uvedlo, že Ukrajinci loď „zničili“.

Agentura Ukrinform poznamenala, že o pravděpodobném zásahu tohoto plavidla informovala média už dříve, zprávy nyní potvrdil ukrajinský generální štáb. Loď byla pravděpodobně potopena, šest vojáků ruské Černomořské flotily zahynulo, dalších 11 bylo zraněno, píše ukrajinská tisková agentura.

Ruské úřady se zatím k těmto informacím nevyjádřily. Prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Podle serveru Meduza ruské okupační úřady v Sevastopolu v noci na neděli informovaly o odražení vzdušného útoku a další den proruské kanály psaly, že Ukrajina zničila malou raketovou loď Ciklon. Podle ruské služby BBC se v ruských telegramových kanálech objevily zprávy o víkendovém zásahu přístavu, kde kotvil Ciklon, třemi střelami ATACMS.

Ukrajinská média už v neděli psala o tom, že ruská Černomořská flotila dál řídne, reagovala tak na oznámení ukrajinského námořnictva o potopení ruské minolovky Kovrovec. Námořnictvo tehdy neuvedlo podrobnosti, ukrajinský generální štáb, který se o zničení lodi zmínil v situačním přehledu. Ruská strana se nevyjádřila.

Ukrajinská agentura Unian napsala, že po oznámení o zničení minolovky Kovrovec začaly přicházet zprávy o možném zásahu další lodi.

Mluvčí ukrajinského námořnictva Dmytro Pletenčuk podle agentury Reuters uvedl, že korveta Ciklon byla „posledním nosičem řízených střel“ se základnou na Krymu, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014. Podle ruského ministerstva obrany se plavidlo dostalo do bojové služby loni v červnu. Nikdy ale v aktivní službě nevyslalo řízenou střelu, tvrdil Pletenčuk.

Ruská Černomořská flotila se během války ukázala obzvláště zranitelnou, napsal dříve časopis Newsweek. Podle odhadu Legion Magazine byla třetina flotily – více než dvě desítky plavidel – zřejmě potopena či vyřazena z boje během 27 měsíců od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022.

Začátkem letošního roku ruské invazní síly podle zjištění britského ministerstva obrany přesunuly většinu flotily z obvyklé základny v Sevastopolu na Krymu „kvůli zvýšenému riziku ukrajinských útoků“ do jiných přístavů. Rusko ukrajinský Krym v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014.

Reuters upozornil, že Ukrajina podnikla proti Černomořské flotile během ruské invaze řadu útoků, byť sama nedisponuje mocnou námořní flotilou. Ukrajinci obvykle útočí na ruská vojenská plavidla pomocí střel a námořních dronů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!