Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Rusko zvažuje invazi na Ukrajinu, varují USA. U hranic se shromažďují vojáci

Americké úřady varovaly Evropskou unii před Ruskem, které podle nich zvažuje možnou invazi na Ukrajinu. S odvoláním na zdroje blízké problematice o tom informovala agentura Bloomberg. O obavách kvůli „nezvyklé vojenské aktivitě Ruska“ hovořil i americký ministr zahraničí Antony Blinken. „Rusko nikoho neohrožuje," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VB

Zdejsi trollove pracuji az se jim pod zadkem zahriva sedatko Kazdy troll ma svoji ip adresu a neni anonym

0 0
možnosti
PV

Kdo měl rozum a nohy , tak z ua dávno utekl.

Amici si oklaneji. Rusové se distancují.

0 0
možnosti
KV

USA zvažují útok na Rusko za pomoci armád NATO rozmístěných podél Ruské hranice.

0 0
možnosti
JK

J85i45ř81í 45K37u15n68e54š

12. 11. 2021 17:56

Po debaklu USA v Afghánistánu se Rusko i Čína přestaly bát. Čeká nás obsazení východní Ukrajiny, Tchaj-wanu a válka na hranicích s Polskem.

0 3
možnosti
JR

J78a31n 41R13o70h52a79n

12. 11. 2021 23:28

Neni to zadny debakl. Trumpo podepsal s Talibanem dohodu od odchodu armad NATO. Tot vse.

0 0
možnosti
PB

P57e93t10r 74B86e49r41g

12. 11. 2021 17:10

Tak hurá na Kyjevskou Rus. Prchající oligarchové už mají dávno majetky " v suchu" , tak proč to odkládat. !

0 1
možnosti
PV

Co by s ní dělali?

1 1
možnosti
VN

Taky bych řekl, že o to Žebrácko nestojí.

1 1
možnosti
Foto

Zatímco zahraničně-politické angažmá USA bylo od r. 1945 vesměs motivováno snahou o zachování status quo a nebylo spjato s jakýmikoliv územními nároky (a lze je de facto považovat za politiku zadržování komunismu a stabilizace mezinárodní situace), sovětský režim sledoval při svých vojenských dobrodružstvích i při tzv. "vývozu revoluce" jednoznačně expanzionistické, světovládné cíle, nastolení nového světového řádu, samozřejmě pod taktovkou Moskvy.

Zatímco Američané i všechna území obsazená či okupovaná během války (tj. kromě samotného poraženého Německa) vzápětí po jejím skončení opustili (Grónsko, Island, Nizozemské Antily, Surinam a francouzské karibské departmenty Guadalupe a Martinik a ostrov Clipperton v r. 1945. Filipínám poskytli v r. 1946 nezávislost. Tichomořské poručenské území (Trust Territory of the Pacific Islands), tj. území, jež Američané dobyli v r. 1944 a které bylo předtím mandátním územím Společnosti národů pod správou Japonska a poté od 18. července 1947 poručenským

2 4
možnosti
Foto

území, jež Američané dobyli v r. 1944 a které bylo předtím mandátním územím Společnosti národů pod správou Japonska a poté od 18. července 1947 poručenským území OSN pod správou USA, formálně zaniklo 3. listopadu 1986, když USA zrušily svoji správu. Na jeho teritoriu vznikly nezávislé státy - Republika Marshallových ostrovů, Společenství Severních Marian, Federativní státy Mikronésie a Palauská republika), pokud jde o rozlohu oproti r. 1938, někdejší SSSR vyšel z války podstatně mohutnější.

Stačí se podívat na mapy, znázorňující poválečné ruské (potažmo sovětské) teritoriální zisky (Bukovina, Besarábie, Východní Prusko, východní Polsko, Zakarpatská Ukrajina, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Ingrie, Karélie, Tuva, Sachalin, Kurilské ostrovy), resp. i územní požadavky vůči okolním zemím (Čína, Finsko, Írán, Turecko). Značnou část území anektovaných před 50 lety (Východní Prusko, Ingrii, Karélii, Tuvu, Sachalin, Kurilské ostrovy) si Rusko uzurpuje i nadále.

3 1
možnosti
Foto

Zatímco jen během posledních 20 let Rusko anektovalo mimo Krymu i Jižní Osetii a Abcházii, USA se např. již od počátku 20. století postupně dobrovolně vzdaly (to "dobrovolně" zdůrazňuji) celé řady území. Kuba dostala svobodu již v r. 1902, Haiti v r. 1934, Filipínám poskytli Američané nezávislost v r. 1946. Souostroví Corn Islands bylo vráceno Nicaragui v r. 1970, Swan Islands předány Hondurasu v r. 1972. Strategické Panamské průplavové pásmo (Panama Canal Zone), které bylo pod správou USA od r. 1904, se vrátilo pod panamskou jurisdikci v r. 1979. V témže roce byly odevzdány do správy Kiribati i Phoenix Islands a Line Islands.

Příkladem rozdílného přístupu mohou být zmíněné Kurilské ostrovy a souostroví Rjukjú. Zatímco Rusové o opuštění anektovaných Kuril nemíní vůbec diskutovat, Američané vrátili okupované souostroví Rjukjú Japoncům již v r. 1972.

4 1
možnosti
VN

Jižní Osetie ani Abcházie nejsou anektovány, jsou to samostatné státy. Rusko jim jen pomohlo zbavit se gruzínské okupace., čímž napravilo Stalinovy "hříchy".

Kurilské ostrovy darovali Stalinovi Churchill s Rooseveltem na Jaltě za pomoc při likvidaci japonské armády. RA skutečně zneschopnila pro další válku (zabila, zranila, zajala) více japonských vojáků, než Američané se spojenci za celou dobu války. A, mimochodem, Japonci "objevili"(ovšem nevyužili) Kurily zhruba ve stejné době, jako mořeplavci v ruských službách. Pro Japonce už Hokkaidó byl "mrazivý konec světa" obývaný jen "barbary", jež nepovažovali za lidi.

2 2
možnosti
Foto

Že Rusko má v plánu anexi nebo rozdělení Ukrajiny odjakživa je dávno jasné .... pokud k tomu nedošlo, pak jenom z obavy na dopady tohoto dobrodružství, na druhou stranu ruští diktátoři se nikdy neřídili logikou

4 2
možnosti
VN

Zejména "ujel" Stalin, když Ukrajinu zakládal. No - a ona se teď rozpadá sama podle stalinských švů.

2 2
možnosti
VZ

Zloděj volá: Chyťte zloděje.

1 0
možnosti