Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina zničila ruskou minolovku, drony poškodila rafinerii ve Slavjansku

Ukrajinský voják nese sebevražedný dron v Charkovské oblasti. (12. května 2024) foto: AP

Zničili jsme minolovku ruské černomořské flotily, ohlásili v sobotu večer ukrajinští námořníci. V neděli pak Ukrajinci zaútočili ze vzduchu, a to na ruskou rafinerii v Slavjansku na Kubáni. Ta v důsledku dopadu šesti dronů přerušila provoz, informoval ropný podnik. Nepřátelské vzdušné útoky ráno hlásily z řady míst ruské i ukrajinské úřady. Moskva údajně sestřelila přes 100 dronů.
  13:36

„Ukrajinské obranné síly včera večer (v sobotu) zničily minolovku ruské černomořské flotily projektu 266-M Kovrovec,“ uvedla podle agentury Reuters Ukrajina v prohlášení zaslaném přes síť Telegram. Neuvedla však kde, ani za jakých okolností se tak stalo.

„Došlo k vzdušnému útoku. Závod je nyní uzavřen. Sčítáme škody,“ řekl zase v neděli Interfaxu bezpečnostní ředitel zasažené rafinerie v Slavjansku Eduard Trudněv.

Šéf Slavjanského okresu v Krasnodarském kraji na jihu Ruska Roman Siňagovskij předtím na komunikační platformě Telegram uvedl, že v noci zasáhlo areál rafinerie šest bezpilotních prostředků. Úřady dříve hovořily o dopadu jednoho dronu, který nezpůsobil žádný požár.

Ruské ministerstvo obrany ve své nedělní svodce k situaci na bojišti uvedlo, že za posledních 24 hodin protivzdušná obrana sestřelila mimo jiné 103 ukrajinských bezpilotních prostředků, na 12 střel americké výroby ATACMS a čtyři francouzské střely HAMMER.

Podle ukrajinských médií, které se odvolávají na nejmenované zdroje, drony ukrajinské tajné služby SBU útočily na slavjanskou rafinerii a také na vojenské letiště Kuščovskaja, které se nachází rovněž v Krasnodarském kraji. Jedná se o druhý útok na tuto dvojici cílů za poslední tři týdny.

Ruskem dosazený gubernátor Krymu Michail Razvožajev uvedl, že protivzdušná obrana odrážela vzdušný útok na přístavní město Sevastopol. Podle něj nebyly zaznamenány „žádné škody na civilní infrastruktuře“.

Informace médií o zásahu skladu ropy v ruském Vyborgu poblíž finských hranic místní úřady popřely. „V budově starého vyborgského ropného skladu došlo k výbuchu spojeného s použitím pyrotechnických prostředků. Nejsou žádní zranění, nebezpečí ani požár,“ uvedl gubernátor Leningradské oblasti Alexandr Drozdenko.

Vzdušné útoky Ruska hlásila i Ukrajina

„V Kyjevské, Oděské, Mykolajivské, Sumské, Vinnycké, Žytomyrské, Čerkaské a Chersonské oblasti bylo sestřeleno všech 37 bojových dronů Šáhed,“ uvedlo v neděli ukrajinské letectvo.

Agentura DPA s odkazem na ukrajinská média uvedla, že na řadě míst Ukrajiny byly slyšet exploze. Není však jasné, zda byly způsobeny prací protivzdušné obrany či dopady dronů či raket na cíl.

Více než polovina ruských dronů z noci byla zničena nad Oděskou oblastí, uvedl její šéf Oleh Kiper. Trosky jednoho z nich podle něj poškodily administrativní budovu, jiné dopadly na dvůr obytného domu. Úřady neevidují žádné oběti na životech.

Informace válčících stran nebylo možné bezprostředně ověřit. Od zahájení ruského útoku v ukrajinské Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny začátkem tohoto měsíce hlásí Rusko nárůst počtu ukrajinských vzdušných útoků na své území.

Autoři: ,