Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinci u Charkova čelí Specnazu i žoldákům z Afriky. Rusy šlo přitom zničit

Příslušník ukrajinské 92. samostatné útočné brigády obsluhuje samohybnou houfnici M109 u města Vovčansk v Charkovské oblasti. (19. května 2024) foto: Reuters

Ukrajinské síly u Charkova čelí rozmanitým silám. Dopadají na ně klouzavé bomby, jejich pozice odhalují výzvědné drony, v noci je přepadávají ruské jednotky zvláštního určení a střetávají se i s „africkými žoldáky“. Podle vojáků i pozorovatelů se Ukrajinci mnohému z toho mohli vyhnout, kdyby mohli na ruské síly shromažďující se u hranic použít západní zbraně.
  20:35

Když Rusové 10. května vstoupili do Charkovské oblasti, narazili na První speciální útočnou rotu ukrajinského oddílu Kraken. Její čtyřiadvacetiletý velitel „Drago“ si ihned uvědomil, že nebojují s obyčejným nepřítelem.

„Bylo vidět, jak profesionálně, dobře a koordinovaně pracují. Bylo to na vysoké úrovni,“ popsal listu The Times střet u vesnice Krasne severně od Charkova. „Měli nejnovější modely kalašnikovů a přístroje pro noční vidění. Veškerý jejich pohyb byl krytý přesnou palbou.“

Drago se domnívá, že bojoval s elitními ruskými speciálními jednotkami Specnaz. Přiznává, že Ukrajince jejich noční přepad překvapil. Čekali typický čelní útok s obrněnými vozidly a byli touto novou taktikou zapojení malých, pohyblivých skupin zaskočeni.

Týmu Specnaz se podařilo pod rouškou noci obejít ukrajinské obranné body a obklíčit ukrajinské jednotky. „Přišli skrz bažiny a stromy, téměř nezpozorováni našimi útočnými drony,“ vybavuje si Drago.

Následný boj byl velmi tvrdý. Rusům se podařilo obsadit sousední pozici a dostat Dragově jednotce do zad. Velitel musel povolat dělostřelectvo na vlastní pozici s bláhovou nadějí, že opevnění jej a jeho muže zachrání. Stalo se tak. Jeho jednotce pomohli dorazivší kulometčíci, Rusové je ale začali „metodicky“ likvidovat. Dragovi nakonec přece jen nezbylo nic jiného, než se stáhnout.

Příslušníci ukrajinské armády uvádějí, že u Charkova nečelí jen ruským speciálním jednotkám. Jeden voják sdělil, že ruské síly v Charkovské oblasti nasadily „africké žoldáky“, kteří provádějí masivní útoky před útokem pravidelného vojska. Ukrajinští a ruští pozorovatelé uváděli, že v oblasti údajně působí příslušníci žoldnéřské Wagnerovy skupiny či v lednu zřízeného Afrického sboru.

Podle Institutu pro studium války je možné, že v severní části Charkovské oblasti v současnosti bojuje s ruskými silami určitá kombinace občanů z afrických zemí, příslušníků Afrického sboru a bývalých členů wagnerovců.

Kdybychom mohli střílet, zničili bychom je

Ukrajinci pozorovali shromažďování nepřátelských sil na rusko-ukrajinské hranici v Charkovské oblasti delší dobu. Protože ale nemají povolení USA využít jejich zbraně k útokům na ruské území a měli i nedostatek munice k použití na svém území, nemohli s tím prakticky nic dělat.

„Shromažďovala se tam spousta Rusů a my jsme je mohli zničit. Nemáme ale mnoho (taktických balistických střel) ATACMS a máme zákaz je tam (na hranici) používat,“ uvedl Drago. Ukrajinci tak museli čekat, až Rusové překročí hranici. „Nic z toho by se nestalo, kdybychom mohli používat ATACMS… Zasáhli bychom je na ruské straně, jakmile bychom je spatřili.“

„Pro Ukrajinu je sebevražedné mít hlavní obrannou linii na hranicích, kde Rusové mohou udeřit dělostřelectvem a klouzavými bombami a Ukrajinci nemají k dispozici zbraně jako raketové dělostřelectvo HIMARS, aby mohli úder vrátit kvůli omezením ze strany USA,“ uvedl analytik ISW George Barros.

„Politika USA účinně vytvořila rozsáhlé útočiště, v němž Rusko mohlo shromáždit své pozemní invazní síly a z něhož vypouští klouzavé bomby a další úderné systémy dlouhého doletu na podporu své obnovené invaze,“ podotýká Barros, podle něhož porážka ruské charkovské operace vyžaduje „eliminaci ruského útočiště“.

Dlouhé zpoždění dodávek americké vojenské pomoci, způsobené americkými vnitropolitickými rozbroji, si také vyžádalo svoji daň. Rusům se bez klíčových dodávek munice dařilo oslabit ukrajinskou protivzdušnou obranu. Ta se soustředila na odrážení ruských stíhaček, neměla ale už kapacity na vyřazení průzkumných dronů Orlan-10, které umožňují Rusům objevit a přesněji zaměřit cíle v Charkovské oblasti, upozornil Jack Watling, expert na pozemní válku z think-tanku Royal United Services Institute.

Američtí i ukrajinští představitelé se domnívají, že Moskva nemá dostatek sil na dobytí Charkova. Podle nich se zřejmě Rusové pokouší odlákat ukrajinské síly z Doněcké oblasti a dalších úseků fronty. Narážel na to sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něhož si „nikdo ani nevšimne, že ve skutečnosti probíhají další boje na východě země, konkrétně ve směru na Donbas: Kurachovo, Pokrovsk, Časiv Jar“.

Podle mluvčího 26. samostatné mechanizované brigády Olega Kalašnikova má Rusko o Časiv Jar takový zájem, že do boje město nasadilo až 25 000 vojáků, včetně elitních výsadkových jednotek.

Autor: