Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

USA zvažují, zda budou očkovat děti proti antraxu

Svět

  17:04
WASHINGTON - Americká vláda zvažuje, zda nenechá očkovat děti proti antraxu. Vakcína, která se zatím používá pouze pro dospělé, by je měla ochránit v případě teroristického útoku provedeného pomocí biologických zbraní, napsal deník The Washington Post.

Ilustrační foto foto: ČTK

Část odborníků se ale staví k očkování kriticky a varuje, že by vakcína mohla být pro děti nebezpečná. Očkovací látka pro dospělé je vyzkoušená a podle odborníků není nebezpečná. Od roku 1998 bylo očkováno na 2,6 milionu vojáků a americká vláda nakoupila zásobu vakcíny za 1,1 miliardy dolarů (20 miliard korun), aby v případě útoku ochránila obyvatelstvo před sporami antraxu ve vzduchu.

Vakcína ale nikdy nebyla vyzkoušena u dětí a lékaři nevědí, zda by u nich fungovala, ani jaké množství očkovací látky by se mělo použít. Neví se ani, zda by vakcína byla bezpečná, přestože byla vyrobena z kmene antraxu, který nezpůsobuje onemocnění.

Někteří odborníci ale tvrdí, že zkušební očkování dětí proti antraxu je neetické. Na rozdíl od příušnic a spalniček je jen velmi malá pravděpodobnost, že by se děti do styku s antraxem dostaly. Riziko spojené s očkováním by tak mohlo převážit nad přínosem, které by vakcína pro děti mohla znamenat.

Část lékařů ale upozorňuje, že pokud se s očkováním nezačne teď, nebude v době případného útoku antraxem jasné, jak děti ochránit. "Pokud nám armáda říká, že existuje reálná hrozba, nejlepším způsobem, jak před ní ochránit děti, je získat potřebná data," uvedl pediatr John Bradley z Kalifornské univerzity.

Útoky začaly po 11. září

Odborníci na bezpečnost považují antrax za nejlépe dostupnou biologickou zbraň pro teroristy. Spory antraxu, který může způsobit smrt, totiž lze poměrně snadno získat a rozšířit po velké oblasti.

Krátce po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001 zažily Spojené státy útok pomocí antraxu. Zásilky se sporami tehdy došly do kanceláří několika zákonodárců ve Washingtonu, do televizí v New Yorku a do kanceláří bulvárních novin na Floridě. Na nemoc zemřelo pět lidí, dalších 17 se nakazilo.

Americký federální úřad pro vyšetřování (FBI) tehdy obvinil z útoků vědce Bruce Ivinse. Ten v roce 2008 spáchal sebevraždu. Letos ale skupina vědců upozornila, že FBI špatně nakládala s důkazy a mohla pominout další spolupachatele.

Autoři: ,