Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V ukrajinských obchodech našli maso nakažené antraxem

Ekonomika

  12:31
KYJEV - Na pulty obchodů na jihu Ukrajiny se dostalo hovězí maso nakažené snětí slezinnou (antraxem). Oznámila to radnice města Melitopole. Do tamní prodejní sítě se údajně dostalo 12 kilogramů masa nakaženého zvířete, které jeho majitel prodal velkododavatelům bez veterinární kontroly.

Policie zabavila 2,5 tuny nelegálního jídla připravovaného v nehygienických podmínkách foto: iDNES.cz

V okolí farmy Vozněsenka, kde se nemoc vyskytla, byla vyhlášena karanténa.

ČTĚTE TAKÉ:

Většina nakaženého masa se dohledala

Zastupitelé města Melitopole i nadřízené Záporožské oblasti vyhlásili mimořádná opatření, v jejichž rámci se podařilo dohledat většinu nakaženého masa. Osoby, které hovězí zakoupily a již spotřebovaly, policie vypátrala a transportovala do nemocnice v Záporoží.

K případům šíření sněti slezinné dochází v postsovětských státech poměrně často. V Rusku jen letos objevili několik nelegálních pohřebišť uhynulého skotu, z nichž se antrax může šířit. Ruská epidemiologická služba koncem července oznámila, že největší množství ohnisek nákazy je na Dálném východě a v Kostromské oblasti severovýchodně od Moskvy. V tomto regionu je údajně až 300 "divokých" kafilérií hrozících nákazou.

Sněť slezinná

Sněť slezinná je onemocněním hospodářských zvířat, které ale při přenosu může způsobit těžké onemocnění i u člověka. Bakterie je vysoce nakažlivá, při proniknutí do trávicího traktu vyvolává krvácení, které je bez lékařského zásahu většinou smrtelné. Antrax byl zneužíván i ve výrobě biologických zbraní, v někdejším SSSR údajně existovaly až mnohatunové zásoby této nebezpečné látky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!