Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záplavy v Rusku: hrozí zatopení antraxových pohřebišť

Svět

  14:01aktualizováno  15:56
MOSKVA - Tání mohutných sněhových zásob, které Rusku přinesla letošní zima, může způsobit rozsáhlé záplavy s novou vážnou hrozbou - zatopením zvířecích pohřebišť. Na možnost vzniku nebezpečných situací upozornil šéf ruské hygienické služby Gennadij Oniščenko.
Záplavy (ilustrační foto)

Záplavy (ilustrační foto) foto: ČTK

Obavy podle něj vyvolává hlavně stav pohřebišť pro hospodářská zvířata, která uhynula po napadení snětí slezinnou (antraxem).

V Ruské federaci podle Oniščenka existuje nejméně 38 pohřebišť s biologickým materiálem napadeným snětí slezinnou, která jsou nedostatečně chráněná a nacházejí se v zátopových oblastech. Osm z nich hygienici lokalizovali v okolí Moskvy.

"Analýza ukázala, že očekávané jarní záplavy mohou vyvolat ohrožení antraxových pohřebišť, jejichž stav neodpovídá veterinárním a hygienickým normám," řekl Oniščenko.

ČTĚTE TAKÉ:

V případě některých z nich je podle ruského hlavního hygienika situace o to horší, že nemají konkrétního vlastníka či správce. Nikdo tak nekontroluje jejich reálný stav a míru ohrožení okolního životního prostředí v případě zatopení.

Zima byla letos v Rusku mimořádně tuhá a v mnoha regionech byla spojená s dlouhodobým sněžením. Ministerstvo pro mimořádné situace zpracovává několik variant povodňových scénářů, které počítají s většími záplavami zejména v asijské části země. V zóně očekávaných záplav je 4700 ruských měst a obcí.

Spory přežívají v půdě 50 let

Nákaza hospodářských zvířat snětí slezinnou je v Rusku poměrně častá. Podle agentury RIA Novosti existuje v zemi až 100.000 antraxových pohřebišť, která se v případě neodborného zacházení mohou snadno změnit v ohnisko nebezpečné epidemie. Výjimkou v Rusku nejsou ani případy nákazy a smrti lidí.

Spory antraxu, které experti označují za prototyp smrtící biologické zbraně, přežívají v půdě kolem 50 let.

Antrax

sněť slezinná nebo uhlák je onemocnění způsobované baktérii Bacillus anthracis. Primárně se jedná o onemocnění hospodářských zvířat, zejména hovězího dobytka, nicméně může způsobovat těžké onemocnění i u člověka. Jedná se o častou náplň biologických zbraní.

Anthrax je vysoce infekční a přenáší se kůží přes oděrky nebo skrze dýchací soustavu.

Zdroj: wikipedia

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat