Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slováci evakuovali letiště. Kvůli antraxu

Svět

  13:01
BRATISLAVA - Kvůli bílému prášku úřady na několik hodin uzavřely bratislavské letiště. Neznámou látku personál objevil v letadle společnosti Ryanair, které přiletělo z britského Bristolu. S podezřením na výskyt nebezpečného antraxu bylo letiště evakuováno. Analýza prášku ale přítomnost nebezpečné látky nepotvrdila.

Bratislavské letiště v noci kvůli nálezu bílého prášku evakuovali foto: Vladimír Šimíček/Sme.sk

O příletu Boeingu 747 s bílým práškem v zavazadlovém prostoru byla podle listu Sme policie informována v neděli kolem půl desáté večer. Svědci potvrdili, že bratislavské Štefánikovo letiště bylo v noci na dnešek na několik hodin uzavřeno a cestující museli čekat na zpožděné lety.

Bilogická zbraň

Odborníci na bezpečnost považují antrax za nejlépe dostupnou biologickou zbraň pro teroristy a další zločince. Spory antraxu, který může rychle způsobit smrt, totiž lze poměrně snadno získat a rozšířit po velké oblasti. Antrax obsahuje bakterii, která napadá kůži a dýchací cesty.

Podle předběžných výsledků se výskyt zdraví nebezpečného antraxu na palubě letadla nepotvrdil. Kriminálního případu ve věci veřejného ohrožení se ujala policie.

Nemoc hospodářských zvířat
Antrax, neboli sněť slezinná, je onemocněním hospodářských zvířat, které při přenosu může způsobit těžké onemocnění i u člověka. Bakterie je vysoce nakažlivá, při proniknutí do trávicího traktu vyvolává krvácení, které je bez lékařského zásahu většinou smrtelné. Antrax byl zneužíván i ve výrobě biologických zbraní, v někdejším SSSR údajně existovaly až mnohatunové zásoby této nebezpečné látky.

Čtěte také:

Teroristické útoky s pomocí antraxu zažily například Spojené státy jen krátce po útocích na New York a Washington z 11. září 2001. Na Ukrajině se nedávno objevil v mase a v Německu a v Dánsku v injekčních stříkačkách narkomanů.

Autoři: ,