Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Teroristé vyhrožují: Rozešleme politikům antrax

Svět

  7:19
WASHINGTON - Všech 100 členů amerického Senátu údajně obdrží výhružné dopisy, z nichž 10 bude obsahovat smrtící látku. S odvoláním na místní představitele a média to ve čtvrtek uvedly zahraniční agentury. Zpráva připomíná Američanům rok 2001, kdy antrax rozesílaný v dopisech zabil v zemi pět lidí.
Obálka - ilustrační foto.

Obálka - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Řada amerických médií jako New York Times a někteří zákonodárci obdrželi dopisy s neškodným práškem a protivládními texty i varováním, že na adresu kanceláří všech 100 senátorů ve Washingtonu či jejich státech byly zaslány dopisy a že 10 z nich obsahuje smrtelný patogen, potvrdil agentuře Reuters zdroj Kongresu.

Neškodný prášek?
Ze zákonodárců již obdrželi výhružný dopis dva senátoři a jeden poslanec. Zásilky obsahovaly podezřelý prášek, který se při testech ukázal neškodný, uvedl ve středu představitel Senátu Terrance Gainer v prohlášení pro členy Kongresu. Zákonodárci si podle něj mají dávat pozor hlavně na poštu podanou v Portlandu ve státě Oregon.

Podle některých zákonodárců obdržené anonymní dopisy kritizují vládu a finanční kruhy ve Spojených státech. Požadují skoncovat s firemními penězi a lobbingem v politice Spojených států a upravit v tomto duchu ústavu. Dopisy byly podle zdroje Reuters podepsané "the MIB".

Antrax

Odborníci na bezpečnost považují antrax za nejlépe dostupnou biologickou zbraň pro teroristy a další zločince. Spory antraxu, který může rychle způsobit smrt, totiž lze poměrně snadno získat a rozšířit po velké oblasti. Antrax obsahuje bakterii, která napadá kůži a dýchací cesty.

V prosinci 2008 přišly obálky s podezřelým práškem během jednoho dne na 16 amerických ambasád v Evropě, o den později také na americké velvyslanectví v Praze. Prášek se ale ukázal být neškodný.

Nová pohrůžka biologickým útokem však oživuje v USA hlavně dopisy otrávené antraxem a rozeslané krátce po atentátech 11. září 2001. Dopisy se sporami tehdy došly do kanceláří několika zákonodárců ve Washingtonu, do televizí v New Yorku a do kanceláří bulvárních novin na Floridě. Na nemoc zemřelo pět lidí, dalších 17 se nakazilo.

Autoři: ,