Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Usmíření překazil koronavirus. Pieta ve Srebrenici bude skromnější, nizozemští veteráni z UNPROFOR nedorazí

Evakuace Srebrenice (na snímku) se týkala žen a dětí. Muži zůstali a byli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evakuace Srebrenice (na snímku) se týkala žen a dětí. Muži zůstali a byli... | foto: ČTK

SREBRENICA/PRAHA Koronavirus zredukoval připomínku masakru ve Srebrenici. Od cesty odradil i usmiřovací misi veteránů nizozemského kontingentu, který tehdy nedokázal vraždění zabránit.

Po celý rok je Srebrenica ospalým městečkem, které se nijak nevymyká z koloritu Bosny a Hercegoviny. Obydlena je asi tak polovina domů, všude jsou i po čtvrtstoletí vidět stopy po střelbě. Jinak pusté ulice ožijí vždy druhý víkend v červenci, kdy se tu koná tradiční vzpomínka na tragické události roku 1995, které Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) označil za prakticky jedinou poválečnou genocidu v Evropě. Do Srebrenice každý rok míří přeživší a jejich potomci, kteří žijí často už jinde, většinou v západní Evropě.

Vzpomínka na oběti masakru se letos nese ve skromnějším duchu
Lidé se modlí u rakví nově identifikovaných obětí ze masakru ve Srebrenici z...

Kvůli koronaviru ale bude letos pieta poprvé v historii výrazně skromnější. Jako každý rok sice symbolicky pohřbí u památníku v Potočari ostatky dalších mužů a chlapců, které se podařilo identifikovat, cestovní omezení ale donutila mnohé tradiční účastníky zůstat doma. Na hřbitov bude mít přístup jen malé množství příbuzných obětí a část řečníků vystoupí virtuálně.

Drink s masovým vrahem

Oblast středního Podriní s převážně bosenskou populací měla pro bosenské Srby strategický význam, bez tohoto regionu by totiž neexistovala teritoriální celistvost Republiky srbské, jedné ze dvou entit Bosny a Hercegoviny. OSN ale ve Srebrenici vyhlásila jednu ze šesti takzvaných bezpečných zón chráněných mezinárodními jednotkami mise UNPROFOR.

Bosenští Srbové se rozhodli zlikvidovat enklávu silou. Počítali s tím, že 600 chabě vyzbrojených vojáků nizozemského kontingentu OSN se slabým mandátem, kdy mohli střílet jen na svoji ochranu, nebude překážkou.

Domobranci 28. divize bosňácké armády Srebrenici neubránili a 11. července bosenskosrbské vojsko městečko obsadilo. Útočníci systematicky oddělovali ženy a děti od mužů. První skupinu, asi 25 tisíc lidí, evakuovali, na osm tisíc mužů postříleli.

Ve Srebrenici dosud stojí strážní stanoviště nizozemského praporu UNPROFOR, který v konfliktu sehrál smutnou úlohu. Vojáci nedokázali ochránit ani ty obyvatele, kteří hledali bezpečí přímo v areálu základny. Přitom se velitel kontingentu podplukovník Thom Karremans nechal vyfotografovat, jak si připíjí s generálem Ratko Mladičem…

„Jen 150 z nás jsme byli pěšáci a věděli jsme, jak vést palbu. Proti nám stálo 3000 Srbů,“ řekl portálu Balkan Insight bývalý voják kontingentu Remko de Bruijne. Podle něj zakázala vést palbu na bosenskorbské vojáky OSN a ze střelby do vzduchu si nic nedělali. Jednotka také nebyla pro boj adekvátně vyzbrojena a zásobena municí.

Těžká cesta k sobě

Zástupci asociace válečných veteránů i nizozemská ministryně obrany Ank Bijleveldová plánovali původně navštívit pietu ve Srebrenici, kvůli pandemii ale uctí památku obětí v Haagu a s dějištěm masakru se spojí prostřednictvím videovstupu.

Vztah nizozemských veteránů a Bosňáků ze Srebrenice ale dodnes zůstává složitý. „Mnozí z vojáků se mnou prostě nechtějí komunikovat, stále by se jen ospravedlňovali a vysvětlovali, jak byli bezmocní,“ říká Alma Mustafičová pocházející ze Srebrenice a žijící dnes v Nizozemsku, která se snaží zprostředkovávat dialog mezi oběma stranami. I jejího tatínka, který pracoval na základně jako elektrikář a měl právo tam setrvat, přitom vojáci vydali Srbům na jistou smrt.

Aktéři genocidy dostali u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii vysoké tresty. Doživotí soud udělil někdejšímu bosenskosrbskému prezidentovi Radovanu Karadžičovi a zatím v první instanci i Mladičovi.

V určitém ohledu jim ale strategie vyšla, Srebrenica je konzistentní součástí Republiky Srbské a potrestáni nebyli zdaleka všichni.„Většina lidí, kteří se na těch zvěrstvech podíleli, běhá vesele po městě,“ kroutí hlavou srebrenický rodák Alan Kosovič.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...