Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prodala Británie Sýrii látky potřebné k výrobě sarinu? Aktivisté žádají vyšetřování

PřI útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zahynulo i mnoho dětí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PřI útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zahynulo i mnoho dětí. | foto: Reuters

LONDÝN/DAMAŠEK Kde vzal režim Bašára Asada zásoby sarinu, který podle západních zemí použit minulé úterý při útoku v provincii Idlib na severu Sýrie? Jedním z dovozců mohla být i Velká Británie. Aktivisté volají ve Spojeném království po řádném vyšetření všech okolností.

Bojovníci za lidská práva a aktivisté pro kontrolu zbraní po uplynulých událostech připomněli přiznání vlády Velká Británie, že v 80. letech exportovala chemické látky nezbytné pro výrobu sarinu na území Sýrie.

Právě sarin a chlór jsou chemikálie, které byly pravděpodobně při tragickém útoku minulé úterý použity. Stalo se tak během leteckého útoku syrské armády. Při útoku zemřelo více než 80 lidí včetně malých dětí a stovky dalších byly zraněny. Spojené státy vodvetě vybombardovaly v pátek leteckou syrskou základnu. Damašek použití chemických zbraní popírá.

„Spojené království také prodalo speciální vybavení krátce po přelomu do nového milénia, které, jak se nyní zdá, bylo přeřazeno do programu s chemickými zbraněmi,“ uvedl britský deník The Guardian.

Chemický útok v Sýrii

Oběti úterního útoku v syrském Chán Šajchúnu vykazují příznaky toho, že byly zasaženy nejméně dvěma různými chemickými látkami. Jedna z nich může být sarin, druhá chlór. Informovala o tom mluvčí české pobočky mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) Iveta Polochová.

"Tým Lékařů bez hranic, který poskytuje podporu urgentnímu příjmu v nemocnici v Báb al-Hávě v syrské provincii Idlib, potvrdil, že symptomy pacientů z Chán Šajchúnu odpovídají vystavení neurotoxinu jako je například sarin," upozornila Polochová. Osm přijatých pacientů mělo mimo jiné zúžené zorničky, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev, upřesnila.

Tvrzení, že Velká Británie mohla potenciálně dodat syrskému režimu smrtelně nebezpečné chemikálie, šetřil britský Výbor pro vývoz a kontrolu zbraní (CAEC). Ten v roce 2013 požádal obchodního zástupce Vince Cableho, aby zveřejnil jména firem, kterým byl vývoz chemikálií na území Sýrie mezi lety 2004 až 2012 povolen. Cable zveřejnění tehdy odmítl, načež byl výborem tvrdě kritizován.

Předseda CAEC Sir John Stanley požádal obchodního zástupce Cableho, aby své rozhodnutí přehodnotil.

Později aktivisté boje proti obchodu se zbraněmi začali shromažďovat dostupné informace, ale ani ty neposkytly v roce 2008 žádné důkazy o tom, zda byly jakékoli zbraně do Sýrie vyvezeny. Nicméně, v červenci 2014, jak píše deník The Guardian, tehdejší britský ministr zahraničí William Hague potvrdil v parlamentu, že Spojené království skutečně chemické látky do Sýrie vyvezlo, a ty „mohly být pravděpodobně použity v syrském programu s chemickými zbraněmi.“

Stovky tun chemikálií

Hague informoval, že vývoz zahrnoval několik stovek tun dimethylu phosphitu (DMP) v roce 1983; později i několik stovek tun v roce 1985; stovky tun trimethylu phosphitu (TMP) v roce 1986 a ve stejném roce i určitou část fluorovodíku (HF).

Hague řekl v dolní komoře parlamentu: „Všechny tyto látky mají legitimní využití, například při výrobě plastických hmot a léčiv. Nicméně, mohou být také použity při výrobě sarinu. DMP a TMP mohou být také použity pro výrobu nervového prostředku VX. Proto je vývoz tohoto zboží přísně zakázaný v rámci vývozových pravidel Spojeného království, zavedené okolo roku 1980.“

„Z nám dostupných informací soudíme jako pravděpodobné, že tyto chemické vývozy britských společností mohly být následně použity v syrských programech na výrobu nervových prostředku, a to včetně sarinu,“ dodal.

„Životnost zbraně je často delší než životnost vlády či politické situace, které jsou prodány,“ řekl Andrew Smith z kampaně proti obchodu se zbraněmi.

„Když se zbraně nebo chemické složky prodávají, neexistuje žádný způsob, jak zjistit, kdy budou použity, nebo proti komu,“ upozornil. „Podle vlastních slov britské vlády, Velká Británie prodala tyto komponenty Sýrii, a ty mohou být použity při výrobě chemických zbraní. Nyní se musí provést detailní a úplné prošetření, aby bylo možné určit, zda byly použity při těchto hrozných útocích a zveřejnit seznam jiných režimů a vlád, kterým byly prodány,“ řekl Smith.

Životnost chemikálií

Expert na chemické zbraně, který je poradcem mezinárodní neziskové organizace Amnesty International, a v deníku The Guardian si nepřál být jmenován, naopak usoudil, že by bylo obtížné zachovat jakýkoli sarin vyrobený desítky let nazpět.

„Je obtížné bezpečně vyrobit čistý a vysoce kvalitní sarin, jenž se nebude rozkládat a rychle degradovat po vyrobení. To vyžaduje hodně specializovaného vybavení a odborné znalosti, jakož i některé speciální informace, které nelze nalézt na webu nebo v knihovnách,“ uvedl.

Pravidla vývozu zbraní v časech Brexitu

„V minulosti byla Velké Británii příliš laxní v otázkách ohledně nebezpečí vývozu zbraní. Je to ale něco, co se lepší s realizací celé Evropské unie a dalších mezinárodních opatřeních. Spojené království by mělo zajistit, aby tyto standardy nebyly ohroženy, ve chvíli, kdy probíhá Brexit, a aby byly dodrženy všechny příslušné kontroly nebo se ještě více zpřísnili,“ doplnil pro The Guradian Allan Hogarth, ředitel politických a vládních záležitostí pro britskou odnož Amnesty International.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Thálie.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Thálie.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Thálie.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!