9. dubna 2017 17:05, aktualizováno  19:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump ‚překročil červenou linii‘. Írán a Rusko hrozí, že budou na další ‚agresi‘ reagovat

Americká loď USS Porter (DDG 78) odpaluje rakety tomahawk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká loď USS Porter (DDG 78) odpaluje rakety tomahawk. | foto: ČTK

AMMÁN Společné vojenské koordinační středisko ruských, íránských a spojeneckých milicí podporujících syrského prezidenta Bašára Asada v nedělním prohlášení uvedlo, že páteční americký úder v Sýrii „překročil červenou linii“. Dodalo, že na další „agresi“ už bude reagovat a že zvýší svou podporu syrskému režimu.

Nepodporujte Asada, vyzvala Rusko Velká Británie a USA

Spojené státy a Británie daly o víkendu Rusku zřetelně najevo, že by mělo přehodnotit svou podporu syrského prezidenta Bašára Asada, jehož Západ viní z úterního smrtícího chemického útoku ve městě Chán Šajchún. Šéf britské diplomacie Boris Johnson v sobotu kvůli rostoucímu napětí okolo Sýrie zrušil návštěvu Moskvy původně plánovanou na pondělí. Jeho americký protějšek Rex Tillerson prohlásil, že Washington od Moskvy očekává, že vůči Sýrii přijme tvrdší postoj. Tillerson se do Ruska chystá v úterý.

Přítomnost USA v severní Sýrii označilo centrum za „nezákonnou“. Američtí vojáci se snaží podle něj toto území kontrolovat, proto jsou okupačními silami. Aliance Ruska, Íránu a libanonského Hizballáhu se po americkém útoku „nenechá odradit od osvobození Sýrie“, dodává podle agentury Reuters komuniké centra, které koordinuje boj proti radikálům z takzvaného Islámského státu.

Íránský prezident Hasan Rúhání, který v sobotu obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa z pomoci „teroristickým“ skupinám v Sýrii, v neděli zopakoval svou podporu Asadovi. Americký zásah označil za „nehorázné porušení“ syrské suverenity.

Rúhání v neděli telefonoval také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba státníci se podle webových stránek Kremlu shodli, že americká operace v Sýrii byla nepřípustná a USA porušily mezinárodní právo. Vyzvali také k nezávislému vyšetření úterního chemického útoku v Sýrii.

Trump nařídil páteční bombardování syrské letecké základny poté, co z ní byl podle Spojených států veden úterní útok chemickými zbraněmi na město Chán Šajchún. Při něm zahynulo asi 80 lidí. Washington připisuje incident syrské vládě, Damašek to popírá. Rusko má Asadovu vinu za neprokázanou.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který se v úterý chystá na dvoudenní návštěvu Moskvy, v neděli prohlásil, že k chemickému útoku v Chán Šajchúnu přispěla i nečinnost Ruska. „Myslím, že tady hrálo roli především selhání Ruska, které nedostálo svému závazku vyplývajícímu z úmluvy o (zničení) chemických zbraní v Sýrii z roku 2013,“ řekl Tillerson v televizi ABC. Moskvu ale z podílu na plánování a uskutečnění útoku podle agentury Reuters přímo neobvinil. Řekl, že neviděl žádný „pádný důkaz“, který by tomu nasvědčoval. Washington ale podle Tillersona od Moskvy očekává, že vůči Sýrii přijme tvrdší postoj a znovu zváží své spojenectví s Asadem. Pokaždé, když se stane „strašný útok“ jako v Chán Šajchúnu, „je Rusko blíže nějakému stupni odpovědnosti“, dodal Tillerson.

Vlivný irácký šíitský duchovní Muktada Sadr v neděli Asada vyzval, aby přijal „hrdinské rozhodnutí“ a odstoupil, aby zemi ušetřil dalšího krveprolití. Podle Reuters je prvním významným šíitským duchovním, který Asada vyzval k rezignaci. Sadrovo prohlášení ale zároveň americký zásah odsuzuje a vůči Asadovi je spíše mírné.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz