Útok nákladním autem v Nice zanechal desítky mrtvých a stovku zraněných.">
Útok nákladním autem v Nice zanechal desítky mrtvých a stovku zraněných.">
Útok nákladním autem v Nice zanechal desítky mrtvých a stovku zraněných.">
Útok nákladním autem v Nice zanechal desítky mrtvých a stovku zraněných.">


Útok nákladním autem v Nice zanechal desítky mrtvých a stovku zraněných.

Útok v Nice

Sledujte živě

18:06
Vážení čtenáři, děkujeme za vaši pozornost. Pro tuto chvíli končíme on-line reportáž zaměřenou na vývoj po teroristickém útoku v Nice.
16:59
Lidé pokládají květiny na místa útoku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
16:56
Šéfka krajně pravicové francouzské Národní fronty Marine Le Penová vyzvala k demisi ministra vnitra Bernarda Cazeneuva. "V jakékoli zemi světa by ministr s tak strašlivou bilancí - 250 mrtvých za 18 měsíců - odstoupil," řekla Le Penová.
16:26
Mezi francouzskými institucemi propukla polemika ohledně zabezpečení oslav státního svátku 14. července v Nice. Prezident samosprávy kraje Provence-Alpes Côte d'Azur Christian Estrosi zpochybnil dostatečné zabezpečení ze strany státu. Kritizoval nízké nasazení státní policie i reakci jejích příslušníků poté, co kamion překonal bezpečnostní bariéru. Ministra vnitra Bernarda Cazeneuve však namítl, že státní policie koordinovala své nasazení s radnicí, přičemž před oslavami žádné námitky vzneseny nebyly.
14:44
Muž, který zabil kamionem v Nice 84 lidí, měl podle své sestry duševní problémy. Jeho sestra uvedla, že v Tunisku navštěvoval několik let psychologa.
14:44
Útočník se zřejmě velmi rychle radikalizoval, prohlásil francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Reagoval tak na prohlášení teroristické organizace Islámský stát, která označila útočníka z Nice za svého vojáka. Jeho příslušnost k teroristům však zpochybňují útočníkovi příbuzní a tajné služby o jeho napojení na džihádisty nemají zřejmě zatím žádný jasný důkaz.
13:32
Po masakru v Nice se zatím nepodařilo identifikovat 16 z 84 obětí. V kritickém stavu je stále mnoho zraněných, včetně pěti dětí, uvedly nemocnice.
12:25
Francie drží smutek za oběti z Nice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
12:17
Letounem, který vypravila slovenská vláda, by se z Nice mělo odpoledne vrátit zpět do vlasti 36 Slováků, kteří projevili zájem o transport po čtvrtečním teroristickém útoku v tomto francouzském letovisku. Ve speciálu bude také jedna Češka. Dnes o tom informoval slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Slovenský vládní speciál by měl přiletět do Bratislavy po 13:30. Slovenská ambasáda ve Francii vyslala do Nice konzulární pracovníky, kteří pomáhají s organizací odletu.
11:57
"Autor operace... provedené v Nice ve Francii, byl bojovník Islámského státu. Operaci provedl jako odpověď na výzvu, aby se cílem stali příslušníci zemí koalice, která bojuje proti IS," cituje Amak svůj zdroj. V prohlášení není uvedeno jméno útočníka, upozornila agentura AP. Formulace prohlášení podle ní vzbuzují dojem, že atentátník možná jednal na vlastní pěst. Dle prohlášení "vyslyšel výzvu" k útokům.
10:52
Příbuzní a bývalí sousedé Mohameda Lahouaiej Bouhlela v jeho tuniském rodišti v šoku. Mnozí cítí hanbu za to, co spáchal tento bývalý obyvatel komunity, jež má hluboké vazby na Francii, napsala agentura Reuters. Msaken, město ležící nedaleko Súsy asi 120 kilometrů jižně od Tunisu, je s Francií pevně spojené kvůli emigraci. Bouhlel odtud odjel v roce 2005 a naposledy se sem vrátil na svatbu sestry před čtyřmi lety, uvádějí jeho známí. Tento 31letý muž byl francouzské policii známý kvůli výhrůžkám, násilí a krádežím. V Tunisku si ho příbuzní a sousedé pamatují jako sportovního, odměřeného mladíka, který se nezajímal o náboženství. "Mohamed byl naprosto normální kluk," řekl jeho bratranec Hamádí Bouhlel. "Pravidelně sportoval, chodil do fitka a byl hrozně arogantní. Nebavil se s ostatníma klukama ze čtvrti," dodal.
10:44
Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za útok v Nice, při němž řidič kamionu zabil nejméně 84 lidí. Uvedla to agentura Amak napojená na islamisty.
10:20
Ve Francii dnes začíná třídenní státní smutek, který má uctít více než 80 obětí čtvrtečního teroristického útoku v Nice. Na tamní promenádě vraždil 31letý Tunisan, který vjel s kamionem do davu lidí; policie muže během útoku zastřelila. Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, jaký měl útočník motiv a zda byl napojen na nějakou teroristickou organizaci. O dalším postupu bude dopoledne jednat bezpečnostní rada státu a také francouzská vláda.
22:10
Milí čtenáři, redakce serveru Lidovky.cz se s vámi pro dnešek loučí. Ve sledování dění ve francouzském Nice bude pokračovat i během zítřejšího dne.
22:04
21:32
Americký prezident Barack Obama znovu zdůraznil, že je odhodlán „zničit Islámský stát“.
20:50
Útok v Nice se dotkl i amerických studentů kalifornské univerzity v Berkeley. 85 z nich bylo V nice na výměnném pobytu. Tři z nich při útoku utrpěli zranění, dvacetiletý Nicolas Leslie je nezvěstný a může být mezi oběťmi, napsala univerzita.
20:33
Francouzský premiér Manuel Valls také řekl, že počet obětí teroristického útoku v Nice pravděpodobně ještě vzroste. Současně řekl, že bezpečnostní složky nijak nepochybily.
20:26
Francouzský premiér Manuel Valls prohlásil, že útočník je propojen s organizacemi vyznávajícími radikální islám. „Byl to terorista pravděpodobně nějakým způsobem propojený s radikálním islámem,“ řekl Valls a dodal, že je „přesvědčen“, že Francie vyhraje válku s terorismem a radikálním islámem.
20:20
Mezi zraněnými jsou i tři američtí studenti z Kalifornské univerzity v Berkeley. Jejich další spolužák je od útoku nezvěstný.

Stručně

  • Útok začal ve čtvrtek ve 22:30 na nábřeží v Nice při oslavách dobytí Bastily
  • Terorista najížděl nákladním vozem do davu a zabil nejméně 84 lidí včetně dětí
  • Lidé před autem skákali do moře a snažili se ukrýt v budovách
  • Policie útočníka zastřelila
  • Jde o 31letého Francouze Mohamed Lahouaiej Bouhlela tuniského původu s kriminální minulostí

Čtěte další zprávy

Fotogalerie