Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Svět

V bejrútském přístavu hoří sklad pneumatik, z místa stoupá černý dým. Lidem ožívají vzpomínky na výbuch

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Bejrút - V bejrútském přístavu ve čtvrtek vypukl mohutný požár. Podle libanonské agentury NNA hořel ve skladu pneumatik a potravinového oleje v přístavní bezcelní zóně. Hasičům na místě pomáhaly armádní vrtulníky, které plameny kropily vodou ze vzduchu.
  13:34aktualizováno  20:20

Po více než měsíci od výbuchu v Bejrútu skončil poslední pokus o nalezení přeživších

Většina požáru je již podle místních činitelů pod kontrolou. Z místa stále stoupá kouř, je však mnohem řidší. Prezident Michel Aún podle agentury Reuters uvedl, že požár mohla způsobit sabotáž, technická chyba nebo nedbalost.

„V každém případě, je nutné co nejdříve zjistit příčinu (požáru) a postavit viníky před spravedlnost,“ uvedl prezident.

Událost vyvolává značnou pozornost kvůli výbuchu velkého množství dusičnanu amonného, který 4. srpna poničil přístav i přilehlé čtvrti. O život přišlo přes 190 lidí a zranilo se na 6500 osob. Tisíce obyvatel hlavního města se nemohou kvůli zničeným domům vrátit do svých příbytků.

Sloup dýmu stoupajícího ve čtvrtek z přístavu je vidět z mnoha částí města a lidé začali okamžitě obvolávat své známé, aby je upozornili na nové nebezpečí.

Příčina ohně zatím není známa. Ředitel přístavu řekl, že hoří na místě, kde byly uskladněny pneumatiky a potravinový olej. „Hořet začaly nádoby s olejem a od nich se pak plameny rozšířily na pneumatiky. Příčinou je buď horko nebo nějaké pochybení. Je příliš brzy na to, abychom si byli jisti,“ dodal. Agentura AFP s odvoláním na sdělení Mezinárodního výboru Červeného kříže napsala, že požár zasáhl i skladiště Červeného kříže.

Státní zástupce nařídil vyšetřování příčiny požáru. Mnoho Libanonců je nyní podle Reuters frustrováno z toho, že jim nebyly sděleny předběžné závěry z vyšetřování srpnového výbuchu. Carmen Gehaová, které vyučuje na Americké univerzitě v Bejrútu, uvedla, že požár je dalším důkazem pochybení vládnoucích elit, které roky trvající korupcí a špatným vedením uvrhly Libanon do krize.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...