Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Brazílii byl zatčen ostravský podnikatel Lahoda a další dva Češi

Svět

  12:27
PRAHA - Brazilská policie zadržela počátkem října trojici Čechů. Důvodem mají být podezřelé finanční transakce a podezření z praní špinavých peněz. S odvoláním na informace brazilského serveru Gauchazh to dnes uvedl server Euro.cz. Mezi zadrženými je podle něj ostravský podnikatel Oldřich Lahoda a jeho obchodní partner Radomír Čespiva. Jméno třetího zadrženého není známo.
Pouta (ilustrační foto)

Pouta (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Aktualizace z 15. 4. 2019: Vyšetřování bylo definitivně ukončeno

Za Oldřicha Lahodu se vyjádřila advokátka Mgr. Magdaléna Poncza:

„Pan Oldřich Lahoda byl spolu s dalšími třemi osobami dne 5. října 2017 předběžně zadržen brazilskou Federální policií, a to v rámci zahájené policejní Operace MULTIFAKE. Důvodem tohoto předběžného zadržení bylo podezření z trestné činnosti spočívající v „praní špinavých peněz“. V rámci Operace MULTIFAKE provedla brazilská Federální policie rozsáhlé vyšetřování, které však bylo rozhodnutím Komisaře Federální policie dne 11. března 2019 skončeno. Brazilské policii byly předloženy dokumenty, které vyvrátily veškerá podezření. Policejním vyšetřováním nebylo prokázáno, že by se pan Oldřich Lahoda dopustil trestné činnosti, z jejíhož spáchání byl podezříván a pročež byl také předběžně zadržen a to z „praní špinavých peněz“.“

České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že řeší konzulární případ tří Čechů, kteří byli zadrženi 5. října v brazilském městě Porto Alegre. „Oficiální informace, z čeho jsou přesně obviněni, prozatím nemáme k dispozici. Identitu zadržených nemůžeme s ohledem na ochranu osobních údajů sdělovat,“ řekla Euru mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Případ je podle ní ve fázi výslechů.

Podle brazilského serveru Gauchazh zadržení Lahody, Čespivy a ještě jednoho Čecha souvisí s obchody s drahými kameny, nemovitostmi a s podezřením z praní peněz. Skupina údajně od roku 2011 převedla do Brazílie čtyři miliony amerických dolarů z podezřelých aktivit, částka pohybující se na jejich účtech ale měla přesahovat 20 milionů dolarů, což by podle brazilského serveru ukazovalo na praní špinavých peněz.

Podle serveru Euro.cz je Lahoda známý jako lokální zákulisní hráč, který měl důvěrné vztahy s řadou ostravských politiků. „Lahoda byl také, byť to popírá, velmi aktivní v segmentu ostravského herního byznysu,“ tvrdí server. O Lahodu se podle něj zajímala česká policie v souvislosti s případem údajného ovlivňování veřejných zakázek v Ostravě, známým podle jména jednoho z jejích protagonistů jako kauza Dědic.

Autor: