22. září 2017 10:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie zatkla podezřelého Maročana ve spojitosti s útoky v Barceloně

Pachatelé zranili šest civilistů a jednoho policistu, než se je bezpečnostním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pachatelé zranili šest civilistů a jednoho policistu, než se je bezpečnostním... | foto: Reuters

MADRID Španělská policie v pátek zatkla čtyřiadvacetiletého Maročana v souvislosti se srpnovými útoky v Barceloně a v nedalekém Cambrils, při kterých 16 lidí zemřelo a dalších více než 100 utrpělo zranění. Oznámilo to španělské ministerstvo vnitra, podle něhož muž nakupoval materiály pro výrobu výbušnin a zajistil vozidla pro členy teroristické buňky.

Teroristů mělo být podle dosavadního vyšetřování dvanáct, přičemž až na jednoho jde o osoby marocké národnosti, které vyrůstaly ve Španělsku. Páteční zatčení je již páté v rámci případu: tři podezřelí jsou ve vazbě a další dva vyšetřují úřady na svobodě. Šest útočníků policisté po útocích zastřelili.

Zatím poslední podezřelý byl zadržen ve městě Vinar?s na pobřeží mezi Tarragonou a Valencií. Město se nachází jen několik kilometrů od Alcanaru, kde 16. srpna zemřel při manipulaci s výbušninami údajný mozek srpnových útoků, marocký imám Abdalbákí Sátí. Sátí podle úřadů ostatní muže naverboval a úzké kontakty měl také s Maročanem zatčeným ve Vinar?s, uvedlo ministerstvo vnitra.

Nově zatčeného úřady podezírají z podílu na výrobě více než 100 kilogramů triaceton triperoxidu (TATP), které policie po útocích našla. Na jméno zadrženého Maročana byl pořízen peroxid vodíku, základní složka TATP. Triaceton triperoxid je označován za oblíbenou výbušninu islámských radikálů. Dá se vyrobit i za necelý den za použití běžně dostupných chemikálií.

K útokům v Barceloně, kde Júnis Abú Jakúb 17. srpna najel do davu na rušné třídě La Rambla, a v Cambrils, kde dalších pět teroristů také najelo do lidí, se přihlásil tzv. Islámský stát. Útoky podle vyšetřovatelů mohly být daleko krvavější, neboť teroristi nepoužili připravené nálože TATP. Španělská Guardia Civil (civilní stráž) se nyní pokouší „zrekonstruovat logistické aktivity buňky“ v týdnech před atentáty, napsal web deníku El País.

Minuta ticha ve španělském Cambrils.
Forenzní experti pracuje na místě, kde zahynulo nejméně 13 lidí a přes sto bylo...

Před dvěma týdny marocké a španělské úřady oznámily, že společně zneškodnily šestičlennou teroristickou buňku, která prý v obou zemích plánovala rozsáhlé útoky. Tvořilo ji pět Maročanů a jeden Španěl marockého původu.

Ve Španělsku od poloviny roku 2015 platí druhý nejvyšší stupeň rizika teroristického útoku. Od té doby bylo podle úřadů zatčeno 201 osob podezřelých z džihádistických aktivit, napsala agentura AP.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ – RYCHNOVSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 26 000 - 32 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz