22. srpna 2017 19:32, aktualizováno  22:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podle zatčených Maročanů byl mozkem útoků v Barceloně imám. Jeden byl propuštěn

Policie evakuuje oblast poté, co útočník najel do davu lidí v Barceloně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie evakuuje oblast poté, co útočník najel do davu lidí v Barceloně. | foto: Reuters

BARCELONA / MADRID Po útocích v Katalánsku z konce minulého týdne, které si vyžádaly 15 obětí, zůstává v nemocnicích 46 zraněných, z toho sedm je v kritickém stavu. Před vyšetřujícím soudcem v Madridu v úterý poprvé vypovídali čtyři Maročani podezřelí ze spoluviny na atentátech. Soudce je obvinil z členství v teroristické skupině, z držení výbušnin a z vraždy a prokurátor požádal o vazbu bez možnosti kauce.

Některá španělská média zprvu informovala, že soudce žádosti vyhověl, později však upřesnila, že do vazby bez kauce poslal jenom dva zadržené; vazbu dalšího prodloužil o 72 hodin a čtvrtého podezřelého propustil.

Ke členství v buňce se přiznal jenom jeden ze zatčených. Dva řekli, že atentáty naplánoval imám z města Ripoll Abdalbákí Sátí.

Zbylých osm členů buňky je podle policie po smrti, ale generální prokurátor v úterý nevyloučil, že se možná některým teroristům podařilo uprchnout. Vyšetřování se podle něj rozšíří i na další země. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb potvrdil, že někteří z teroristů byli před útoky v Paříži, neměli podle něj ale žádné napojení na Francii. Jeden byl loni také ve Švýcarsku.

Čtveřice zadržených - Idrís Úkábír, Muhammad Aallaa, Sálih Karíb a Muhammad Húlí Šamlál - byla v úterý nad ránem převezena do Madridu, kde před soudcem vypovídal postupně.

Nejvíce informací poskytl jedenadvacetiletý Šamlál, který byl vážně zraněn při explozi minulou středu ve městě Alcanar, kde teroristé připravovali výbušniny pro větší útoky. Při manipulaci s nimi ale došlo k výbuchu, při kterém dva teroristé, mezi nimi Sátí, zahynuli. Skupina tak přišla o materiál a zřejmě proto zaútočila následující den v Barceloně automobilem.

Šamlál řekl, že o přípravě útoků věděl nejméně dva měsíce a že výbušniny se nakupovaly ve Španělsku i v cizině. Původním cílem byly barcelonské památky a mělo jít o větší akci.

Modlitby barcelonských směřují k obětem teroristického útoku.
Nápis Barcelona složený ze svíček. Barcelona se stala dalším městem, kde letos...

Úkábír změnil před soudcem výpověď. Na policii řekl, že mu bratr ukradl doklady, které se pak našly v útočícím autě. Jeho sedmnáctiletý bratr Músá Úkábír byl mezi pěticí útočníků, které policie zastřelila v noci na pátek ve městě Cambrils. V úterý Úkábír tvrdil, že dvě dodávky půjčil sám, ale myslel, že za účelem stěhování.

Šamlála i Úkábíra soudce poslal do vazby bez možnosti kauce, Karíbovu vazbu prodloužil o 72 hodin a Aallau poslal na svobodu, ale s tím, že se musí každé pondělí hlásit soudu.

Na třídě La Rambla v centru Barcelony zabil ve čtvrtek Maročan Júnis abú Jakúb autem 13 lidí a přes sto dalších zranil. Na útěku zabil dalšího muže, v pondělí policie abú Jakúba zastřelila.

O Sátím dva z vyslýchaných řekli, že útoky připravil a byl připraven při nich sám zemřít. Španělská média v úterý uvedla, že tento imám měl být už v roce 2014 vyhoštěn. V odvolacím řízení mu ale bylo povoleno zůstat. Ze Španělska měl podle původního rozsudku odjet poté, co si odpykal trest za obchodování s drogami.

List El País v úterý přinesl reakce obyvatel a známých teroristů z města Ripoll. Mnozí uvedli, že nechápou, jak se tito mladí lidé mohli zradikalizovat, připadali jim dobře integrovaní.

Katalánský parlament v úterý udělil čestné medaile katalánským policistům, městské policii v Barceloně a v Cambrilsu a také záchranným složkám Barcelony. Policie vyšetřování rozšířila i na město Vilafranca del Pened?s, které leží asi 15 kilometrů od Subirats, kde byl zabit abú Jakúb. List El País získal informaci, že v Gironě se soukromě sešel s příbuznými mrtvých teroristů marocký konzul a nabídl pomoc při repatriaci těl a právní podporu.

Španělské velvyslanectví v ČR vystavilo v Cervantesově institutu v centru Prahy kondolenční knihu, ve které mohou lidé vyjádřit uctění památky obětí teroristických útoků v Katalánsku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz