21. srpna 2017 10:25, aktualizováno  21:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie zastřelila útočníka z Barcelony abú Jakúba. Měl na sobě falešný pás s výbušninami

Júnis abú Jakúb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Júnis abú Jakúb | foto: CNN Breaking News

Madrid  Pachatel čtvrtečního útoku v Barceloně Júnis abú Jakúb, který si vyžádal 14 obětí a přes sto zraněných, byl zastřelen. Potvrdil to šéf tamní policie Josep Lluís Trapero. Řekl rovněž, že dvanáctičlenná teroristická buňka zodpovědná za atentáty v Katalánsku je zneškodněná, bezpečnostní operace ale pokračuje. Muž, který byl zlikvidován nedaleko katalánské metropole u městečka Subirats, měl u sebe pás imitující výbušninu a několik nožů.

Úřady v pondělí zároveň uvedly, že identifikovaly všechny oběti teroristických útoků a že jich bylo celkem 15. Devět zraněných je v kritickém stavu.

Šéf katalánské policie na tiskové konferenci řekl, že nic nenaznačuje, že by součástí buňky zodpovědné za barcelonské útoky bylo více než 12 podezřelých. Čtyři jsou v policejním držení a 8 mrtvých.Vyšetřování je podle něj ale stále otevřené, nyní se prověřují především mezinárodní vazby radikálů, uvedl policejní šéf.

Jedním z mrtvých členů buňky je imám z města Ripoll Abdelbaki Es Satty, který podle vyšetřovatelů zřejmě zradikalizoval zbývající muže. Es Satty zahynul minulou středu při výbuchu domu v Alcanaru na jihu Katalánska, kde teroristé podle všeho připravovali výbušniny ke spáchání mnohem větších atentátů. Po explozi, při které skupina přišla o materiál a kromě Es Sattyho ještě o nejméně jednoho člena, se buňka rozhodla zaútočit v Barceloně automobilem.

Policejní akci v městečku Subirats, které je vzdáleno asi hodinu autem na západ od Barcelony, spustil telefonát občanky. Katalánská policie uvedla, že dostala avízo na podezřelou osobu v Subirats, která měla na sobě věc podobnou pásu s výbušninou. Při policejním zásahu byl muž podle policie zastřelen. Podle listu El País křičel “Alláhu akbar“ (Bůh je veliký).

Policie použila robota, aby zjistila, zda pás, který měl muž na těle obsahuje výbušninu, či je jen atrapou. Ukázalo se, že pás byl falešný. Také pět teroristů, které policie zastřelila v noci ze čtvrtka na pátek ve městě Cambrils, mělo na sobě atrapy pásů s výbušninami.

Dvaadvacetiletý Júnis abú Jakúb minulý čtvrtek najížděl dodávkou do lidí na barcelonské třídě La Rambla. Přitom zabil 13 lidí a přes sto jich zranil, devět ze zraněných je stále v kritickém stavu. Při útěku z Barcelony abú Jakúb zavraždil muže, s jehož autem ujel policejní hlídce. Vůz i s mrtvým majitelem nechal stát v Sant Just Desvern u Barcelony.

Katalánská vláda rovněž oznámila, že byly identifikovány všechny oběti. Není mezi nimi žádný Čech.

Policie zveřejnila podrobnosti o útoku

Šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero na dřívější tiskové konferenci zveřejnil detaily útoku z La Rambla. Potvrdil, že vůz řídil 22letý Maročan Júnis abú Jakúb, který na rušné barcelonské třídě kličkoval autem asi 600 metrů a při tom zabil 13 lidí. Poté auto, v němž byl jen on, zastavil a pěšky zmizel v davu přes tržiště La Boquería. Následně u univerzity ukradl vůz, s nímž najel na kontrolní hlídku, a jeho majitele zavraždil. Vůz byl nalezen v Sant Just Desvern.

Trapero v pondělí také oznámil, že ostatky nalezené ve městě Alcanar patří dvěma osobám. Jednou z nich je s největší pravděpodobností imám Abdelbaki Es Satty, který byl zřejmě šéfem celé teroristické buňky. Vyšetřování nálezů z Alcanaru potrvá podle šéfa policie ještě dlouho. Teroristé tam v domě připravovali výbušniny pro další útoky, při jejich přípravě ale ve středu došlo k explozi.

Katalánský ministr spravedlnosti Carles Mundó v pondělí oznámil, že úřady identifikovaly už všechny oběti útoků z minulého týdne: jde o šest Španělů, tři Italy, dva Portugalce, Belgičanku, Američana, Kanaďana a Australana. Mezi oběťmi je i žena, která zemřela ze čtvrtka na pátek ve městě Cambrils, kde pět útočníků chtělo spáchat druhý útok. Zranilo při tom autem několik lidí, než je policie zastřelila.

Poblíž barcelonské třídy La Rambla byl v pondělí nalezen podezřelý předmět v autobuse. Na místo dorazili pyrotechnici. Police posléze uvedla, že šlo o batoh s osobním věcmi, který nebyl nebezpečný.

Detailní popis, jak zřejmě útočník unikl z centra Barcelony

Katalánský deník La Vanguardia v pondělí detailně popsal, jak zřejmě útočník z centra Barcelony unikl. Poté, co na třídě La Rambla najížděl do lidí, po 600 metrech zastavil a vmísil se do davu ve slavném tržišti La Boquería. Tam ho zachytily kamery. Španělský list EL País v pondělí zveřejnil fotky, na nichž muž v černých brýlích vchází do tržiště a pak z něj zadním vchodem vychází.

Dvaadvacetiletý Maročan pak došel pěšky na parkoviště u univerzity, kde zřejmě přepadl řidiče vozu Ford Focus. Čtyřiatřicetiletého Paua Péreze donutil nožem nasednout do vozu a sám si sedl za volant. Brzy ale narazil na policejní hlídku, do které najel a jednoho policistu zranil. To bylo asi hodinu a půl po útoku, tedy asi v půl sedmé, kdy už bylo ve městě asi 800 policejních kontrol.

S vozem terorista dojel do městečka Sant Just Desvern, kde auto i s mrtvým Pérezem zanechal před architektonicky proslulým obytným domem Walden. Policie potvrdila, že majitel vozu byl nalezen na zadním sedadle zabitý nožem. Poté Maročan někomu telefonoval, podle listu La Vangardia ho jeden tamní obyvatel slyšel mluvit arabsky.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz