24. srpna 2017 11:35, aktualizováno  15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soudce propustil druhého ze čtyř mužů zadržených kvůli útokům v Barceloně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Las Ramblas hlídají ozbrojení policisté. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Las Ramblas hlídají ozbrojení policisté. | foto: ČTK

MADRID Španělský soudce ve čtvrtek propustil z vazby druhého ze čtyř mužů, kteří byli minulý týden zadrženi v souvislosti s teroristickými útoky v Katalánsku. Podle španělských médií soudce neshledal dostatečně vážné důvody pro to, aby Sálih Karíb musel zůstat za mřížemi. Předběžně ho tedy propustil.

Karíb, jemuž měla vazba vypršet v pátek, se ale musí každé pondělí hlásit soudci. Musí udat místo pobytu, nesmí opustit zemi a musí odevzdat pas. Majitel internetové kavárny ve městě Ripoll Karíb odmítá, že by měl s teroristickými útoky co společného. Řekl, že byl jen prostředníkem při nákupu letenek pro Idríse Úkábíra, který je nyní ve vězení, a imáma z Ripollu, který zemřel ve středu při neplánované explozi ve městě Alcanar.

Už v úterý vyšetřující soudce předběžně propustil z vazby Muhammada Aallaa, který se také musí každé pondělí hlasit soudci a ve čtvrtek ráno odevzdal pas. I Muhammad Aallaa vinu odmítá, tvrdí, že v době útoku v Barceloně byl s rodinou na pláži.

Na jeho jméno ale bylo vedeno černé audi, s nímž se pětice teroristů v pátek nad ránem pokusila o druhý atentát. Několik lidí zranila, jednu ženu smrtelně. Všech pět útočníků policie na místě zastřelila, byl mezi nimi i Aallaaův bratr Saíd.

Dva ze čtveřice zadržených, Idrís Úkabír a Muhammad Húlí Šamlál, zůstávají ve vazbě. V úterý je soudce obvinil z členství v teroristické skupině, z držení výbušnin a z vraždy.

Ve čtvrtek odpoledne uplyne týden, kdy jeden z členů teroristické buňky najel s dodávkou do lidí na turisty oblíbené třídě La Rambla v Barceloně. Třináct lidí zabil a přes stovku zranil. Na útěku ještě nožem zavraždil majitele vozu, s nímž ujel policejní hlídce. V pondělí ho policie zastřelila nedaleko Barcelony.

Z více než stovky lidí zraněných před týdnem v Barceloně a několika osob zraněných v Cambrilsu, jich ke čtvrtečnímu dni zůstává v nemocnici 33. Z toho sedm osob je stále v kritickém stavu.

Madrid identifikoval z DNA posledního mrtvého člena teroristické buňky

Španělské úřady identifikovaly druhou osobu, která zemřela minulý týden ve městě Alcanar po explozi při výrobě výbušnin určených k teroristické akci. Informovala o tom ve čtvrtek katalánská policie. Analýza DNA prokázala, že pozůstatky patří Júsifu Aallaaovi.

Podle médií jde o posledního dosud neznámého muže z dvanáctičlenné teroristické buňky, která zaútočila v Katalánsku, zabila patnáct lidí a přes sto dalších zranila.

Pozůstatky prvního muže z trosek domu patřily Maročanovi Abdalbákímu Sátímu, který působil jako imám v městě Ripoll a který celou teroristickou buňku zřejmě vedl. Osm členů skupiny je po smrti a čtyři zbývající španělská policie zadržela.

V Alcanaru teroristé připravovali výbušniny pro větší útoky. Při manipulaci s nimi ale došlo minulý týden v noci na čtvrtek k explozi, při níž dva teroristé zahynuli. Skupina tak přišla o materiál a zřejmě proto zaútočila hned následující den v Barceloně automobilem.

Podezřelí z členství v teroristické buňce v Katalánsku jsou i dva bratři Júsify Aallaa - Saíd a Muhammad. Saída zastřelila policie spolu s dalšími čtyřmi útočníky v pátek nad ránem ve městě Cambrils, kde teroristé chtěli autem spáchat další atentát.

Auto, černé audi, bylo napsáno na Muhammada Aallau, který byl po útocích zadržen a na kterého soudce v úterý odmítl uvalit vazbu; ve zbývajících třech případech podezřelí ve vazbě skončili.

ČTK
  • 5Diskuse

Najdete na Lidovky.cz