Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V částech USA se asi vrátí roušky i pro plně očkované, Biden otáčí s povinnou vakcinací

V soukromém sektoru v USA přišlo o práci 20 milionů lidí foto: Reuters

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dnes aktualizovalo svá doporučení pro boj proti covidu-19 a mimo jiné doporučilo návrat k rouškám některým plně naočkovaným lidem. Ti by si podle agentury měli obličej zakrývat ve vnitřních prostorách v oblastech s vysokým výskytem koronavirových infekcí.
  7:59

Americký prezident Joe Biden naznačil, že jeho administrativa zvažuje zavedení vakcinačního požadavku pro federální zaměstnance. Podle zdroje televize CNN se prezident chystá už ve čtvrtek oznámit jeho podobu.

CDC zpřísnění svých zásad zdůvodnilo novými informacemi o schopnosti koronavirové mutace delta šířit se i přes plně očkované jedince. Podle šéfky agentury Rochelle Walenské výzkum provedený na stovce případů naznačil, že při infekci deltou je výskyt viru v dýchacích cestách očkovaných a neočkovaných „k nerozeznání“. Konkrétní data zatím CDC nezveřejnilo, podotýká agentura AP, Walenská ale poznatek označila za „dost znepokojivý na to, abychom měli pocit, že musíme jednat“.

Spojené státy aktuálně zažívají nové zhoršení epidemie covidu-19, přičemž i zde nyní dominuje právě nakažlivější varianta koronaviru dříve označovaná jako indická. Průměr z počtů infekcí za posledních sedm dní podle deníku The New York Times (NYT) po pondělku stoupl na 56.635 případů a je tak nejvýše od konce dubna, zatímco počet hospitalizací s koronavirem vyskočil skoro na 40.000, přičemž se od začátku měsíce více než zdvojnásobil.

„V zónách, kde je přenos významný, CDC doporučuje plně naočkovaným lidem nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách,“ oznámila Walenská. Na které americké regiony se doporučení vztahuje, nebylo ihned jasné. CNN uvedla, že CDC dnes klasifikovalo 46 procent amerických okresů jako zóny se silným šířením nákazy. Nejvíce nových nákaz na počet obyvatel hlásí státy na jihu USA jako Louisiana nebo Florida, společně s Missouri, Nevadou a Aljaškou.

Americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci ohledně zdravotnictví.
Americký prezident Joe Biden.

Nošení roušek až na jisté výjimky CDC přestalo očkovaným obyvatelům doporučovat v květnu, kdy v zemi denní počty nákaz klesaly na nejnižší hodnoty od začátku loňského léta a kdy očkování populace postupovalo výrazně rychleji než nyní. Teď agentura kromě změny chování u očkovaných prosazuje také plošné nošení roušek ve školách, nehledě na to, zda učitelé a studenti vakcinaci absolvovali, či nikoli.

NYT podotýká, že některé americké státy zavedly opatření zakazující nařizování roušek na školách. Města Los Angeles a St. Louis se naopak kvůli zhoršení epidemické situace vrátila k vyžadování roušek ve vnitřních prostorách.

Kromě opatření týkajících se zakrývání dýchacích cest se za nové vlny epidemie v USA rychle množí také vyhlášky spojené s očkováním. Lídři města New York a státu Kalifornie v pondělí ohlásili, že začnou od neočkovaných pracovníků veřejné sféry a zdravotnictví vyžadovat pravidelné testy na koronavirus, a ministerstvo pro záležitosti veteránů se stalo první složkou vlády, která svým pracovníkům očkování nařizuje, přičemž krok se týká jen jejího zdravotnického personálu.

Prezident Biden dosud dával najevo, že nechce zavádět povinné očkování napříč federální vládou, dnes ale naznačil, že se jeho postoj může změnit. „Právě teď se to projednává,“ odpověděl novinářům na otázku na toto téma. CNN následně s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s plány Bílého domu informovala, že Biden ve čtvrtek oznámí stejný režim jako New York a Kalifornie pro všechny federální zaměstnance a externí spolupracovníky vlády.

Hlava státu se vyjádřila také k novým doporučením CDC, která podle něj svědčí o tom, že hlavním nástrojem obrany proti variantě delta je očkování. „Doufám, že všichni Američané, kteří žijí v oblastech dotčených doporučením CDC, se jím budou řídit. Já tak rozhodně učiním, když se do těch oblastí vydám,“ uvedl Biden.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Mohlo by vás zajímat