Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

V Číně se většina orgánů pro transplantace bere popraveným

Svět

  11:18
PEKING - Přes 65 procent transplantovaných orgánů v Číně pochází z popravených vězňů. Napsal do dnes list China Daily s odvoláním na vysoce postaveného vládního činitele. Jde o neobvyklé přiznání úlohy, jakou hrají v transplantacích v Číně tamní odsouzenci na smrt.
Transplantace (ilustrační foto)

Transplantace (ilustrační foto) foto: ČTK

Popravení "nejsou vůbec vhodným zdrojem pro transplantaci orgánů", poznamenal náměstek ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fu, jehož list citoval. Vláda podle něj chce současný systém změnit a zavést dárcovský program.

Ve snaze čelit "značné závislosti" země na využití orgánů popravených odsouzenců přišel čínský Červený kříž s návrhem národního systému dárcovství orgánů. O podrobnostech se zpráva agentury AFP nezmiňuje.

Čína provádí mnohem více poprav odsouzených než jakákoliv jiná země na světě. Ovšem skutečný počet popravených osob čínská vláda považuje za státní tajemství. Podle údajů organizace Amnesty International je každoročně v Číně vykonáno několik set poprav, někdy jejich počet výrazně přesahuje tisícovku.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...