Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

V anglickém Ipswichi pojmenovali ulici po českém básníkovi Ivanu Blatném

Svět

  22:10
Ipswich - Ve východoanglickém městě Ipswich mají ulici pojmenovanou po českém básníkovi Ivanu Blatném. Na svém facebooku o tom ve čtvrtek informovalo české velvyslanectví v Londýně. Ulice s názvem Ivan Blatný Close se nachází v areálu bývalé psychiatrické nemocnice, kde se literát dlouhá léta léčil.

Ulice pojmenovaná po českém básníkovi Ivanu Blatném v britském Ipswichi v areálu bývalé psychiatrické nemocnice, kde se Blatný dlouhá léta léčil. foto: Czech Embassy London

K plotu britského parlamentu se připoutaly polonahé aktivistky, vyzývaly poslance k boji za klima

S nápadem uctít českého básníka, který v Ipswichi napsal například sbírku Stará bydliště, přišel podle velvyslanectví místní radní Martin Cook. Kromě něj a českého velvyslance v Británii Libora Sečky se čtvrtek slavnostní inaugurace ulice zúčastnila i zástupkyně starostky Jane Rileyová.

Český velvyslanec Libor Sečka na inauguraci ulice Ivana Blatného v britském...
Ulice pojmenovaná po českém básníkovi Ivanu Blatném v britském Ipswichi v...

„Připadalo mi, že bychom měli uctít nejen ty, kdo se hned nabízejí - tedy osobnosti, které nemocnici postavily a provozovaly - ale také nikterak méně ohromující a často skryté talenty, které byly mezi tamními pacienty, jako byl například Blatný,“ uvedl radní Cook.

Léčebna St. Clements fungovala do roku 2002, po uzavření v ní byly kanceláře a nedávno developer areál přestavěl na bydlení.

Blatný, který do britského exilu odjel jako uznávaný básník po komunistickém převratu v roce 1948, se v Anglii záhy začal léčit kvůli psychickým obtížím. Natrvalo byl s diagnózou paranoidní schizofrenie internován v roce 1954 v Essexu, odkud byl v roce 1967 převezen do psychiatrické nemocnice St. Clements v Ipswichi. Právě tady se seznámil se zdravotní sestrou Frances Meachamovou, která jeho rukopisy poslala do nakladatelství manželů Škvoreckých v Torontu, kde později vyšly jeho sbírky Stará bydliště a Pomocná škola Bixley.

Spor mezi EU a Británií o porušování brexitové dohody se vyostřil, Londýn nic měnit nehodlá

Blatného přátelé měli dlouho za to, že básník v britském exilu úplně přestal tvořit, a jeho verše z psychiatrické léčebny proto mnozí považovali za zjevení.

Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...