Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V anglickém Ipswichi pojmenovali ulici po českém básníkovi Ivanu Blatném

Svět

  22:10
Ipswich - Ve východoanglickém městě Ipswich mají ulici pojmenovanou po českém básníkovi Ivanu Blatném. Na svém facebooku o tom ve čtvrtek informovalo české velvyslanectví v Londýně. Ulice s názvem Ivan Blatný Close se nachází v areálu bývalé psychiatrické nemocnice, kde se literát dlouhá léta léčil.

Ulice pojmenovaná po českém básníkovi Ivanu Blatném v britském Ipswichi v areálu bývalé psychiatrické nemocnice, kde se Blatný dlouhá léta léčil. foto: Czech Embassy London


S nápadem uctít českého básníka, který v Ipswichi napsal například sbírku Stará bydliště, přišel podle velvyslanectví místní radní Martin Cook. Kromě něj a českého velvyslance v Británii Libora Sečky se čtvrtek slavnostní inaugurace ulice zúčastnila i zástupkyně starostky Jane Rileyová.

Český velvyslanec Libor Sečka na inauguraci ulice Ivana Blatného v britském...
Ulice pojmenovaná po českém básníkovi Ivanu Blatném v britském Ipswichi v...

„Připadalo mi, že bychom měli uctít nejen ty, kdo se hned nabízejí - tedy osobnosti, které nemocnici postavily a provozovaly - ale také nikterak méně ohromující a často skryté talenty, které byly mezi tamními pacienty, jako byl například Blatný,“ uvedl radní Cook.

Léčebna St. Clements fungovala do roku 2002, po uzavření v ní byly kanceláře a nedávno developer areál přestavěl na bydlení.

Blatný, který do britského exilu odjel jako uznávaný básník po komunistickém převratu v roce 1948, se v Anglii záhy začal léčit kvůli psychickým obtížím. Natrvalo byl s diagnózou paranoidní schizofrenie internován v roce 1954 v Essexu, odkud byl v roce 1967 převezen do psychiatrické nemocnice St. Clements v Ipswichi. Právě tady se seznámil se zdravotní sestrou Frances Meachamovou, která jeho rukopisy poslala do nakladatelství manželů Škvoreckých v Torontu, kde později vyšly jeho sbírky Stará bydliště a Pomocná škola Bixley.

Blatného přátelé měli dlouho za to, že básník v britském exilu úplně přestal tvořit, a jeho verše z psychiatrické léčebny proto mnozí považovali za zjevení.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat