Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

V troskách mostu v Janově našli záchranáři posledního pohřešovaného, tragédie má 43 obětí

Svět

  19:51
Janov - Na 43 se dnes posunul počet obětí úterního zřícení části mostu v italském Janově. V noci vyprostili záchranáři ze sutin tři mrtvá těla, přes den pak tělo poslední pohřešované osoby. Janovská nemocnice San Martino v podvečer informovala o smrti rumunského řidiče kamionu, který podlehl vážným poraněním lebky a hrudníku. Prohledávání trosek v Janově podle Úřadu civilní obrany stále pokračuje. Italská vláda na dnešek vyhlásila státní smutek, v přístavním městě se konal státní pohřeb 19 lidí, kteří při pádu dálničního mostu přišli o život.

Trosky janovského mostu zasáhly i železniční trať. foto: ČTK

Záchranáři v noci vyprostili automobil, který byl pohřbený pod obrovským kusem betonu ze zříceného pilíře, informovala agentura ANSA. Ve zcela zničeném voze cestovala rodina Cecalaových, rodiče a jejich devítiletá dcera. Úřady zatím bilanci obětí oficiálně nezvýšily, protože se čeká na identifikaci mrtvých.

Obyvatelé z domů blízko zříceného mostu se museli na doporučení hasičů...
Italský premiér Conte vyhlásil den státního smutku za oběti úterního pádu mostu...

Po nalezení těl rodiny Cecalaových pohřešovaly úřady ještě dvě osoby. V průběhu dne záchranáři z trosek části Morandiho mostu vytáhli tělo 31letého janovského dělníka, který v úterý v momentě zřícení pod mostem pracoval. Úřady předtím vedly jako nezvěstného ještě německého turistu, ten se však sám telefonicky ohlásil janovské prefektuře. V době kolapsu viaduktu v přístavním městě vůbec nebyl, uvedl deník La Repubblica.

V sutinách ještě mohou být osoby, které nikdo nepohřešuje

Úřad civilní obrany varoval, že počet obětí nemusí být konečný. V sutinách viaduktu by ještě mohly být osoby, jejichž zmizení nikdo nenahlásil, případně bezdomovci.

Pád mostu způsobil v Itálii obrovskou vlnu rozhořčení, která se obrátila proti vládním úřadům i provozovateli dálnice, firmě Autostrade per l’Italia. Zodpovědnost za pád mostu má určit vyšetřování. Prokuratura chce, aby se viník zpovídal z vícenásobného usmrcení z nedbalosti, zavinění katastrofy a z ohrožení bezpečnosti dopravy. Vláda však už ostře kritizovala firmu, která dálnici spravuje, a zahájila proces s cílem odebrat jí koncesi.

Státní smutek za oběti neštěstí dnes drží celá Itálie a mrtvé si připomínají i v některých dalších evropských zemích. Obřadu v pavilonu janovského výstaviště se kromě italského prezidenta Sergia Mattarelly zúčastnil také premiér Giuseppe Conte, předseda poslanecké sněmovny Roberto Fico či předsedkyně senátu Maria Elisabetta Casellatiová. Pohřbeno bylo 19 lidí, včetně několika cizinců. Další dvacítka rodin ale chce své mrtvé pohřbít v soukromí, někteří pozůstalí se státního obřadu odmítli zúčastnit proto, že vinu za tragédii podle nich nese právě stát.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.