Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hlasování o Skotsku? No a co, v Londýně bary zavírají v jedenáct

Svět

  20:11
LONDÝN - Historické referendum o nezávislosti Skotska Londýňany příliš nevzrušuje. Spánek si kvůli jeho výsledkům zkazit nechtějí. Zatímco některé bary a hospody ve Skotsku oznámily, že výjimečně prodlouží svou otevírací dobu, aby návštěvníci mohli dlouho do noci sledovat výsledky referenda, v Londýně tomu bylo jinak.

Za rozhodující považují experti hlasování v Glasgowě, Edinburghu a Aberdeenu, největších městech, v nichž žije čtvrtina Skotů. foto: Reuters

Většina zdejších podniků plánovala, že bude mít otevřeno klasicky do 11. večerní hodiny. Jen pár z nich, protože je čtvrtek a blíží se víkend, má otevřeno o něco déle.

Přitom politika není londýnským hospodám cizí – pokud na obrazovkách neběží fotbal, atmosféru často dotvářejí zpravodajské kanály.

A přestože i americké prezidentské volby v roce 2012 přesvědčily některé londýnské hostinské mít otevřeno déle, a dokonce prodávat na „volební noc“ vstupenky, skotské referendum, které by pro Londýňany mělo být mnohem důležitější, je nechává chladnými.

Různá vysvětlení

Podivný nezájem majitelů londýnských hospod a barů přivydělat si na referendu může mít různá vysvětlení. První možností je, že téma rozdělení Spojeného království je tabu a nikdo o něm nechce příliš slyšet – zatímco americké prezidentské volby byly pro Londýňany „show“, skotské referendum je vážná věc a do hospod a barů se nehodí.

Druhým a pravděpodobnějším důvodem je to, že Londýn je tak kosmopolitní a odlišný od zbytku Británie, že Skotsko je místním stejně „ukradené“, jako je nezajímá Wales, Severní Irsko či samotná Anglie. „Na dnešní večer nic zvláštního nechystáme,“ říkala barmanka Coleen ve skotské hospodě v londýnském Camdenu.

Tento bar patří skotské firmě, hosté tu rádi popíjejí skotské pivo vyráběné v Aberdeenu a na baru je široký výběr skotské whisky. Dokonce se tu podle slov Coleen skotská komunita schází.

Celou reportáž čtěte v pátečních Lidových novinách.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!