Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Sýrii může dojít k útoku, aerolinky dostaly varování a zemi oblétají

Svět

  7:58
Brusel/Damašek - Evropská agentura pro řízení letového provozu Eurocontrol vydala varování leteckým společnostem pro lety ve východním Středomoří. V příštích 72 hodinách by mohly začít údery na Sýrii, které mají potrestat tamní režim za údajný chemický útok na Dúmu. Provozu Českých aerolinií se opatření zatím nedotkne.

Spojené státy vypálily desítky střel na vojenskou základnu v Sýrii. foto: Reuters

Eurocontrol upozorňuje, že k útoku by mohly být použity střely typu vzduch-země nebo řízené střely, které mohou narušit navigační systémy.

„Lety ve východním Středomoří a v oblasti Kypru je třeba plánovat s patřičnou opatrností,“ uvádí Eurocontrol.

Letoví regulátoři v mnoha zemích včetně USA, Británie, Francie a Německa nedoporučují využívat syrský letový prostor. Agentura Eurocontrol ale oblast rozšířila i na území mimo Sýrii.

„Situace v žádném případě ještě nemá vliv na český vzdušný prostor,“ řekl ve středu mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Podle něj ve chvíli, kdy by nastal zásah či nějaká nebezpečná situace, může pak dojít k určitým změnám toku letového provozu. Je to vyloženě operativní záležitost, jak k tomu budou přistupovat pak ti letečtí dopravci, dodal mluvčí.

Letů ČSA se varování Eurocontrolu nedotkne, řekl ve středu mluvčí aerolinek Daniel Šabík.

Syrský vzdušný prostor ve středu dopoledne ještě využilo několik leteckých společností, mimo jiné ze Sýrie a Libanonu; krátce před polednem SELČ byl ale podle letového radaru nad syrským územím jediný stroj - boeing iráckých aerolinek Iraqi Airways mířící z Bejrútu do Bagdádu.

Mluvčí Lufthansy řekl, že jeho společnost je v kontaktu s úřady a o varování evropské agentury ví. „Letadla Lufthansy se už v rámci preventivních opatření určitou dobu východnímu Středomoří vyhýbají,“ řekl.

Společnost easyJet oznámila, že přijme ochranná opatření a změní trasy letů do Tel Avivu. Ryanair a British Airways zatím operují podle plánu, ale situaci pečlivě sledují.

Obavy z možné nehody vyvolává případ letadla malajsijských aerolinek, které v roce 2014 sestřelila nad Ukrajinou raketa země-vzduch. Zabilo se všech 298 lidí, kteří byli na palubě.

11.dubna 2018 v 02:11, příspěvek archivován: 11.dubna 2018 v 07:55

Let 419 Qatar Airwais z Bejrútu do Dauhá. Sýrii oblétá obrovským obloukem. Syrský vzdušný prostor je aktuálně prázdný, ty letouny vpravo nahoře nejsou aktuální signály z radaru, ale teoretická trasa. https://t.co/7ctTrDmQWY

Podle úterních zpráv vyhlásila syrská armáda na 72 hodin pohotovost na všech svých základnách a na letištích. Americký prezident Donald Trump řekl, že rychle rozhodne o patřičné reakci za útok na Dúmu, při němž byly podle očitých svědků použity chemické látky a o život přišly desítky lidí. Trump kvůli krizi zrušil svou plánovanou cestu do Latinské Ameriky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!