Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

V USA začal nominační sjezd demokratů, Obamová na něm kritizovala Trumpa

Svět

  7:20
Milwaukee (USA) - Donald Trump je špatný prezident, přináší chaos, rozděluje a zcela mu schází empatie. Během prvního dne nominačního sjezdu Demokratické strany to v úterý řekla bývalá první dáma Spojených států Michelle Obamová.

Michelle Obamová, bývalá americká první dáma. foto: ČTK

Jediným způsobem, jak ukončit současný chaos, je podle ní dát na podzim hlas Joeovi Bidenovi. Bývalého viceprezidenta na sjezdu, který je kvůli pandemii covidu-19 z valné části virtuální, podpořil i vermontský senátor Bernie Sanders či bývalý republikánský guvernér John Kasich.

Michelle Obamová trpí depresemi kvůli rasovým nepokojům a pandemii. Vládu označila za pokryteckou

„Naše hospodářství je v troskách, protože tento prezident virus příliš dlouho podceňoval,“ řekla Obamová v předtočeném projevu. Trump podle ní přináší Spojeným státům chaos, rozděluje společnost a zcela mu chybí empatie. „Donald Trump je špatným prezidentem pro naši zemi,“ dodala manželka bývalého šéfa Bílého domu Baracka Obamy. Funkce prezidenta je podle ní zjevně nad Trumpovy síly. Jedinou nadějí, jak ukončit prezidentem způsobený chaos, je tak podle Obamové dát v listopadových volbách hlas Joeovi Bidenovi.

Bidena a Kamalu Harrisovou, která by se měla stát v případě vítězství viceprezidentkou, ve svém projevu na sjezdu podpořil i někdejší uchazeč o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům, vermontský senátor Bernie Sanders. Podle něj je nyní ve hře budoucnost americké demokracie, hospodářství, ale i budoucnost planety. Nadcházející volby označil za „nejdůležitější v moderní historii“ USA. Kromě Sandersa v proslovech Bidena podpořilo i několik jeho dalších protivníků z klání o demokratickou nominaci.

Prezident Trump uvažuje o milosti pro Edwarda Snowdena, kterému za špionáž hrozí doživotí

Na podporu demokratického kandidáta vystoupil na sjezdu i bývalý republikánský guvernér státu Ohio a známý Trumpův kritik John Kasich. Svou podporu soupeře současné hlavy státu označil za „vlasteneckou povinnost“.

První ze čtyř večerů demokratického sjezdu, který se kvůli pandemii bude odehrávat z valné části virtuálně, moderovala ze studia herečka Eva Longoriová Bastónová. Projevy jednotlivých řečníků se pouštěly ze záznamu. Na dálku promluvil i bratr George Floyda, černocha, který na konci května zemřel při policejním zásahu. Philonise Floyd mimo jiné uvedl minutu ticha za černošské oběti policejního násilí.

V úterý (středa ráno SELČ) Demokratická strana oficiálně vyšle Bidena jako svého kandidáta do listopadových prezidentských voleb. Na sjezdu v ten den promluví jeho žena Jill či bývalý prezident Bill Clinton. Následující den vystoupí předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová a exprezident Barack Obama. Poslední den sjezdu bude patřit závěrečnému projevu Joea Bidena.

Původně se měl sjezd demokratů konat v Milwaukee ve státě Wisconsin. Očekávala se účast až 50 000 lidí. Plány ale překazila pandemie covidu-19, kvůli které demokraté přesunuli program sjezdu z valné části na internet.

Prezidenta Trumpa republikáni formálně nominují svým kandidátem příští týden. Také republikánský sjezd bude kvůli pandemii značně omezený. Trump chce navzdory kritice svou stranickou nominaci přijmout přímo v Bílém domě. Svého soupeře Bidena prezident krátce před začátkem demokratického sjezdu označil za „loutku levicových extremistů“ a „trojského koně socialismu“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!