Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bidenovu viceprezidentku sponzoroval v minulosti i Trump, na její kampaň přispěl hned dvakrát

Svět

  19:54
WASHINGTON/PRAHA - Joe Biden si vybral jako svou spolukandidátku senátorku Kamalu Harrisovou. Pětapadesátiletá politička je první političkou tmavé pleti v takto významné pozici.Dodržel tak svůj slib, že jako svou viceprezidentku do boje o Bílý dům vybere ženu.

Americký viceprezident Joe Biden. foto: Reuters

 „Rozhodl jsem se, že Kamala Harrisová je nejlepší osobou, která mi pomůže v boji proti Donaldu Trumpovi a Mikeu Penceovi,“ napsal v úterním e-mailu adresovaném svým podporovatelům demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden. 

Od letošního června, kdy se v USA rozhořely rasové nepokoje kvůli smrti černocha George Floyda, bylo jasné, že si Biden vybere ženu pocházející z jedné z etnických menšin.

Biden se chystá bojovat s rasovými nerovnostmi. Zaměří se na podporu malých podnikatelů

Bývalý viceprezident Baracka Obamy tak zvolil cestu nejmenšího odporu. Harrisová není příliš progresivní v otázkách sociálních reforem a dokáže přitáhnout umírněné voliče i černošský elektorát. Podle některých analytiků totiž právě volební neúčast černošské populace v roce 2016 připravila o vítězství Hillary Clintonovou.

Bývalá kalifornská prokurátorka je charismatickou osobností a působí dobře i na televizních obrazovkách. Pozornost na sebe přitáhla již v letošních demokratických primárkách, když při televizních debatách téměř zadupala do země svého dnešního spolukandidáta Joea Bidena. Voliči ji v tehdejších průzkumech považovali za téměř nejkvalifikovanějšího kandidáta na prezidenta.

Historicky první politička tmavé pleti na kandidátce jedné z hlavních amerických stran má zajímavé etnické pozadí – její matka pochází z Indie, otec z Jamajky. Harrisová je na historické poprvé zvyklá. V Kalifornii se stala první prokurátorkou i ministryní spravedlnosti. Právě jako šéfka resortu justice zaznamenala masivní úspěch, když se jí podařilo vyjednat mimosoudní vyrovnání s pěti velkými bankami po hospodářské krizi roku 2008. 

Tehdy měly tisíce Kaliforňanů přijít o domovy kvůli neschopnosti splácet hypotéky a Harrisová pro ně získala úlevu od bank ve výši 12 miliard dolarů. Senátorka má s Bidenem relativně přátelský vztah, což byl podle nejmenovaného zdroje deníku The New York Times jeden z hlavních faktorů při výběru viceprezidentky. Harrisová se navíc dobře znala i s jeho zesnulým synem Beauem.

Když prezident Trump loni v únoru komentoval pole svých možných demokratických oponentů, řekl, že má podle jeho názoru největší šance Harrisová. Ostatní označil za „mdlé“. Sám Donald Trump ostatně v letech 2011 a 2013 přispěl Harrisové šesti tisíci dolary na kampaň do senátu. Finanční dar dostala Harrisová i od Trumpovy dcery Ivanky či od současného ministra financí Steva Mnuchina.

Překvapený Trump

Nyní, po oznámení kandidatury Harrisové na viceprezidentku, o ní Donald Trump řekl, že ho její nominace překvapila, protože se prý v kampani k Bidenovi chovala neuctivě a podává průměrné výkony. Podle amerických komentátorů bude pro dvojici Trump-Pence složité na Harrisovou útočit. V mnoha ohledech se totiž její postoje shodují s názory jejich voličů, a to především v tvrdém přístupu ke zločincům. Komentátor televize Fox News Tucker Carlson ale již stihl duo Biden-Harrisová označit za „ideově nejvyprázdněnější“ kandidáty v dějinách.

Biden si podle průzkumů udržuje dvouciferný náskok před Trumpem, nyní by ho volilo 53 procent Američanů

Demokratická dvojice ve svém volebním programu slibuje návrat k politice z éry Baracka Obamy v oblasti klimatu, rozšíření zdravotního pojištění i zlepšení sociálních standardů pro černošské obyvatelstvo. Prezident Trump oproti tomu žádný program na své druhé volební období nepředložil. V průzkumech za Bidenem zaostává až o 8 procentních bodů a doufá, že nepříjemný trend zvrátí v televizních debatách.

Za běžných okolností nebývá pozice viceprezidenta tolik exponovaná. Jde přeci jen o „dvojku“ na kandidátce. Letos je to ale jiné. Tím, že Joe Biden oznámil, že nemá ambice ucházet se o případný druhý mandát, získá jeho „dvojka“ značný náskok před ostatními demokraty na rok 2024.

Mohlo by vás zajímat