Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bidenovu viceprezidentku sponzoroval v minulosti i Trump, na její kampaň přispěl hned dvakrát

Svět

  19:54
WASHINGTON/PRAHA - Joe Biden si vybral jako svou spolukandidátku senátorku Kamalu Harrisovou. Pětapadesátiletá politička je první političkou tmavé pleti v takto významné pozici.Dodržel tak svůj slib, že jako svou viceprezidentku do boje o Bílý dům vybere ženu.

Americký viceprezident Joe Biden. foto: Reuters

 „Rozhodl jsem se, že Kamala Harrisová je nejlepší osobou, která mi pomůže v boji proti Donaldu Trumpovi a Mikeu Penceovi,“ napsal v úterním e-mailu adresovaném svým podporovatelům demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden. 

Od letošního června, kdy se v USA rozhořely rasové nepokoje kvůli smrti černocha George Floyda, bylo jasné, že si Biden vybere ženu pocházející z jedné z etnických menšin.

Bývalý viceprezident Baracka Obamy tak zvolil cestu nejmenšího odporu. Harrisová není příliš progresivní v otázkách sociálních reforem a dokáže přitáhnout umírněné voliče i černošský elektorát. Podle některých analytiků totiž právě volební neúčast černošské populace v roce 2016 připravila o vítězství Hillary Clintonovou.

Bývalá kalifornská prokurátorka je charismatickou osobností a působí dobře i na televizních obrazovkách. Pozornost na sebe přitáhla již v letošních demokratických primárkách, když při televizních debatách téměř zadupala do země svého dnešního spolukandidáta Joea Bidena. Voliči ji v tehdejších průzkumech považovali za téměř nejkvalifikovanějšího kandidáta na prezidenta.

Historicky první politička tmavé pleti na kandidátce jedné z hlavních amerických stran má zajímavé etnické pozadí – její matka pochází z Indie, otec z Jamajky. Harrisová je na historické poprvé zvyklá. V Kalifornii se stala první prokurátorkou i ministryní spravedlnosti. Právě jako šéfka resortu justice zaznamenala masivní úspěch, když se jí podařilo vyjednat mimosoudní vyrovnání s pěti velkými bankami po hospodářské krizi roku 2008. 

Tehdy měly tisíce Kaliforňanů přijít o domovy kvůli neschopnosti splácet hypotéky a Harrisová pro ně získala úlevu od bank ve výši 12 miliard dolarů. Senátorka má s Bidenem relativně přátelský vztah, což byl podle nejmenovaného zdroje deníku The New York Times jeden z hlavních faktorů při výběru viceprezidentky. Harrisová se navíc dobře znala i s jeho zesnulým synem Beauem.

Když prezident Trump loni v únoru komentoval pole svých možných demokratických oponentů, řekl, že má podle jeho názoru největší šance Harrisová. Ostatní označil za „mdlé“. Sám Donald Trump ostatně v letech 2011 a 2013 přispěl Harrisové šesti tisíci dolary na kampaň do senátu. Finanční dar dostala Harrisová i od Trumpovy dcery Ivanky či od současného ministra financí Steva Mnuchina.

Překvapený Trump

Nyní, po oznámení kandidatury Harrisové na viceprezidentku, o ní Donald Trump řekl, že ho její nominace překvapila, protože se prý v kampani k Bidenovi chovala neuctivě a podává průměrné výkony. Podle amerických komentátorů bude pro dvojici Trump-Pence složité na Harrisovou útočit. V mnoha ohledech se totiž její postoje shodují s názory jejich voličů, a to především v tvrdém přístupu ke zločincům. Komentátor televize Fox News Tucker Carlson ale již stihl duo Biden-Harrisová označit za „ideově nejvyprázdněnější“ kandidáty v dějinách.

Demokratická dvojice ve svém volebním programu slibuje návrat k politice z éry Baracka Obamy v oblasti klimatu, rozšíření zdravotního pojištění i zlepšení sociálních standardů pro černošské obyvatelstvo. Prezident Trump oproti tomu žádný program na své druhé volební období nepředložil. V průzkumech za Bidenem zaostává až o 8 procentních bodů a doufá, že nepříjemný trend zvrátí v televizních debatách.

Za běžných okolností nebývá pozice viceprezidenta tolik exponovaná. Jde přeci jen o „dvojku“ na kandidátce. Letos je to ale jiné. Tím, že Joe Biden oznámil, že nemá ambice ucházet se o případný druhý mandát, získá jeho „dvojka“ značný náskok před ostatními demokraty na rok 2024.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Mohlo by vás zajímat