Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neznámé české město prodalo sochu Lenina do zahraničí. Stane se jeho prvním pomníkem v západním Německu

Svět

  11:14
Gelsenkirchen - V západoněmeckém městě Gelsenkirchenu brzy vztyčí sochu komunistického revolucionáře Vladimira Iljiče Lenina. Stane se tak po dlouhé při mezi Marxisticko – leninskou stranou Německa (MLPD) a vedením města, uvedl v pátek deník Guardian. Socha má pocházet z nejmenovaného českého města, které ji nabízelo na internetu.

Vladimir Iljič Lenin. foto: foto archiv

Gelsenkirchen, který leží v hustě obydlené, průmyslové oblasti Porúří, se stane vůbec prvním městem v západním Německu, v němž bude stát socha vůdce bolševické strany - kulatých 150 let od jeho narození. Zatímco v bývalé Německé demokratické republice se sochy Lenina stavěly často, v západním Německu bude tato první. Soud po rozpeři mezi radnicí města a stranou MLPD rozhodl, že socha ve městě smí být postavena.

Konflikt vznikl, když se MLPD rozhodla umístit Leninovu sochu před budovu svého ústředí, píše deník. Radnice Gelsenkirchenu se pokoušela umístění sochy zabránit a nařídila zastavit výstavbu betonového podstavce, na kterém má socha stát.

„Lenin je představitel násilí, útlaku, teroru a nesmírného lidského utrpení. Není slučitelný se svobodným, konstitučním pořádkem Německa. Je to symbol boje proti naší demokracii,” napsala radnice v prohlášení. Vedení města také vadilo, že socha by rušila pohled na blízkou historickou budovu ze 30. let.

Proti soše se vyjádřil i poslanec Bundestagu Marco Buschmann ze strany FDP, který z města pochází. „Socha Lenina by byla ostuda pro Gelsenkirchen,” napsal politik na Twitter.

MLPD se rozhodla nařízení radnice řešit u soudu a ten stavbu sochy povolil s tím, že její umístění je v pořádku. Strana byla z verdiktu nadšená. „Pár týdnů před svými stopadesátými narozeninami (22. dubna, pozn. red.) vyhrál Vladimir Iljič Lenin další velké vítězství,” napsala v tiskovém prohlášení. „Gelsenkirchen je dělnické město a Lenin se sem velmi hodí,” uvedla předsedkyně MLPD Gabi Fechtner.

Dvoumetrová socha byla zhotovena ve 30. letech v Sovětském svazu. MLPD ji prostřednictvím internetové aukce koupila od nejmenovaného českého města, její cenu strana nezveřejnila. Socha, zachycující revolucionáře se zdviženou pravou paží, bude slavnostně odhalena 14. března. Očekává se, že na ceremoniál přijedou příznivci levice z celé země.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat