Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neznámé české město prodalo sochu Lenina do zahraničí. Stane se jeho prvním pomníkem v západním Německu

Vladimir Iljič Lenin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Iljič Lenin. | foto: foto archiv

Gelsenkirchen V západoněmeckém městě Gelsenkirchenu brzy vztyčí sochu komunistického revolucionáře Vladimira Iljiče Lenina. Stane se tak po dlouhé při mezi Marxisticko – leninskou stranou Německa (MLPD) a vedením města, uvedl v pátek deník Guardian. Socha má pocházet z nejmenovaného českého města, které ji nabízelo na internetu.

Gelsenkirchen, který leží v hustě obydlené, průmyslové oblasti Porúří, se stane vůbec prvním městem v západním Německu, v němž bude stát socha vůdce bolševické strany - kulatých 150 let od jeho narození. Zatímco v bývalé Německé demokratické republice se sochy Lenina stavěly často, v západním Německu bude tato první. Soud po rozpeři mezi radnicí města a stranou MLPD rozhodl, že socha ve městě smí být postavena.

Konflikt vznikl, když se MLPD rozhodla umístit Leninovu sochu před budovu svého ústředí, píše deník. Radnice Gelsenkirchenu se pokoušela umístění sochy zabránit a nařídila zastavit výstavbu betonového podstavce, na kterém má socha stát.

„Lenin je představitel násilí, útlaku, teroru a nesmírného lidského utrpení. Není slučitelný se svobodným, konstitučním pořádkem Německa. Je to symbol boje proti naší demokracii,” napsala radnice v prohlášení. Vedení města také vadilo, že socha by rušila pohled na blízkou historickou budovu ze 30. let.

Proti soše se vyjádřil i poslanec Bundestagu Marco Buschmann ze strany FDP, který z města pochází. „Socha Lenina by byla ostuda pro Gelsenkirchen,” napsal politik na Twitter.

MLPD se rozhodla nařízení radnice řešit u soudu a ten stavbu sochy povolil s tím, že její umístění je v pořádku. Strana byla z verdiktu nadšená. „Pár týdnů před svými stopadesátými narozeninami (22. dubna, pozn. red.) vyhrál Vladimir Iljič Lenin další velké vítězství,” napsala v tiskovém prohlášení. „Gelsenkirchen je dělnické město a Lenin se sem velmi hodí,” uvedla předsedkyně MLPD Gabi Fechtner.

Dvoumetrová socha byla zhotovena ve 30. letech v Sovětském svazu. MLPD ji prostřednictvím internetové aukce koupila od nejmenovaného českého města, její cenu strana nezveřejnila. Socha, zachycující revolucionáře se zdviženou pravou paží, bude slavnostně odhalena 14. března. Očekává se, že na ceremoniál přijedou příznivci levice z celé země.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...