Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Neznámé české město prodalo sochu Lenina do zahraničí. Stane se jeho prvním pomníkem v západním Německu

Svět

  11:14
Gelsenkirchen - V západoněmeckém městě Gelsenkirchenu brzy vztyčí sochu komunistického revolucionáře Vladimira Iljiče Lenina. Stane se tak po dlouhé při mezi Marxisticko – leninskou stranou Německa (MLPD) a vedením města, uvedl v pátek deník Guardian. Socha má pocházet z nejmenovaného českého města, které ji nabízelo na internetu.

Vladimir Iljič Lenin. foto: foto archiv

Gelsenkirchen, který leží v hustě obydlené, průmyslové oblasti Porúří, se stane vůbec prvním městem v západním Německu, v němž bude stát socha vůdce bolševické strany - kulatých 150 let od jeho narození. Zatímco v bývalé Německé demokratické republice se sochy Lenina stavěly často, v západním Německu bude tato první. Soud po rozpeři mezi radnicí města a stranou MLPD rozhodl, že socha ve městě smí být postavena.

Lenin: proti všem a bez slitování. O co se opírala jeho autorita?

Konflikt vznikl, když se MLPD rozhodla umístit Leninovu sochu před budovu svého ústředí, píše deník. Radnice Gelsenkirchenu se pokoušela umístění sochy zabránit a nařídila zastavit výstavbu betonového podstavce, na kterém má socha stát.

„Lenin je představitel násilí, útlaku, teroru a nesmírného lidského utrpení. Není slučitelný se svobodným, konstitučním pořádkem Německa. Je to symbol boje proti naší demokracii,” napsala radnice v prohlášení. Vedení města také vadilo, že socha by rušila pohled na blízkou historickou budovu ze 30. let.

Proti soše se vyjádřil i poslanec Bundestagu Marco Buschmann ze strany FDP, který z města pochází. „Socha Lenina by byla ostuda pro Gelsenkirchen,” napsal politik na Twitter.

MLPD se rozhodla nařízení radnice řešit u soudu a ten stavbu sochy povolil s tím, že její umístění je v pořádku. Strana byla z verdiktu nadšená. „Pár týdnů před svými stopadesátými narozeninami (22. dubna, pozn. red.) vyhrál Vladimir Iljič Lenin další velké vítězství,” napsala v tiskovém prohlášení. „Gelsenkirchen je dělnické město a Lenin se sem velmi hodí,” uvedla předsedkyně MLPD Gabi Fechtner.

Dvoumetrová socha byla zhotovena ve 30. letech v Sovětském svazu. MLPD ji prostřednictvím internetové aukce koupila od nejmenovaného českého města, její cenu strana nezveřejnila. Socha, zachycující revolucionáře se zdviženou pravou paží, bude slavnostně odhalena 14. března. Očekává se, že na ceremoniál přijedou příznivci levice z celé země.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!