Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jak velkou převahu má skutečně Rusko nad Ukrajinou? Spočítali jsme, kolik vojáků může válčit na obou stranách

Ukrajině stačilo 200 000 lidí, aby pokryla ztráty a nedostatek v příštích šesti měsících. Na snímku výcvik Ukrajinců v Doněcku. | foto: Profimedia.cz

Premium Analýza
Jaké jsou možnosti mobilizace Ukrajiny a Ruska, kolik dalších vojáků potřebují na frontě? Oficiální odhady o stavu vojenského personálu a ztrátách nelze považovat za spolehlivé. Existuje ale jeden soubor údajů, který může poskytnout přesnější obrázek o situaci ve válečné zóně.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Podle výroční zprávy Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) o vojenské bilanci se v roce 2023 celkový počet vojáků ukrajinských obranných sil pohyboval někde mezi 641 000 a 941 000. IISS však nespecifikoval, kde přesně tito lidé sloužili, ani zda byli zapojeni do boje.

Na konci roku 2023 ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že ruská armáda (včetně „dobrovolnických sborů“) má na Ukrajině dostatek formací a jednotek pro 617 000 vojáků. Neexistují však žádné důkazy o tom, že by tyto jednotky byly plně obsazeny a vybaveny.

Z tak rozdílných zpráv je nemožné určit skutečnou rovnováhu vojenské síly. Existuje však ještě jeden soubor údajů, který může poskytnout přesnější obrázek o situaci na frontě, a tím je počet formací a jednotek, které jsou tam definitivně nasazeny. Známe-li počet formací a jednotek, můžeme je zhruba seskupit do přibližných „praporů“. Podrobnější obrázek není možný, protože neexistují žádné informace o tom, jak jsou konkrétní jednotky personálně obsazeny.

Obtížné srovnání

Na začátku roku 2024 měla ruská armáda 22 velkých taktických formací, které zahrnovaly mechanizované, tankové, výsadkové a námořní divize. Není však jasné, zda jsou některé nově vytvořené divize plně funkční.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!