Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ve Stuttgartu se opět bouřily tisíce lidí proti supermodernímu nádraží

Svět

  19:39
STUTTGART - Ve Stuttgartu na jihozápadě Německa v sobotu demonstrovalo podle policie asi 10 tisíc odpůrců přestavby nádraží, organizátoři hovoří až o 33 tisících lidí.

Ve Stuttgartu se znovu protestovalo proti přestavbě nádraží foto: ČTK

Agentura DPA poznamenala, že obě udávaná čísla účastníků jsou navzdory pěknému počasí nižší než během předchozích demonstrací. Kontroverzní projekt Stuttgart 21 počítá s demolicí stávající budovy a vybudováním průjezdné podzemní stanice. Účastníci protestu naplánovali pochod centrem Stuttgartu. Heslem demonstrace bylo motto Kultura místo velikášství.

Ve Stuttgartu se znovu protestuje proti přestavbě nádraží

Premiér zemské vlády Bádenska-Württemberska Stefan Mappus se opět podle DPA vyslovil pro podzemní železniční uzel, který by umožnil průjezd vlaků bez obracení a který by se napojil na budovanou vysokorychlostní trať z Wendlingenu do Ulmu. Mappus zároveň nabídl protestujícím, aby se podíleli na výstavbě nové městské čtvrti, která vznikne na místě bývalého nádraží.

Nejvýraznější protesty se ve Stuttgartu uskutečnily na konci září, kdy policie proti demonstrantům zasáhla vodními děly, slzným plynem a pepřovým sprejem. Na 400 lidí tehdy utrpělo lehká zranění.

Přestavba stuttgartského nádraží

Přestavba stuttgartského nádraží je jedním z největších stavebních projektů v Evropě, který má během devíti let stát sedm miliard eur (asi 173 miliardy korun).

Předpokládá výstavbu 16 železničních tunelů a 18 mostů, položení 60 kilometrů kolejí a hlavně výstavbu podzemního průjezdního nádraží. To současné je takzvané hlavové: vlaky z něho mohou vyjíždět pouze do směru, ze kterého přijely. Hlavovou stanicí je například pražské Masarykovo nádraží.Autor: