Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ve světě se protestuje proti Barnevernu. Zapojí se Británie, Německo i USA

USA

  12:00
OSLO - Demonstrací v Oslu začala v úterý série lednových protestů v různých zemích světa, včetně například USA, Británie, Německa nebo Indie, proti odebírání dětí, které praktikuje norský sociální úřad Barnevernet. Podobná akce je plánovaná na 16. ledna také v Praze.

Eva Michaláková s transparentem proti norskému úřadu Barnevernet. foto: MAFRA - Petr Topič

Norsko přiznalo chyby Barnevernu. Uznalo, že děti cizinců mají vztah ke své zemi

V České republice upoutal pozornost případ rodiny Michalákových. Norský úřad v květnu 2011 rodičům vzal dva syny - desetiletého Denise a sedmiletého Davida - na základě podezření ze zneužívání a zanedbávání péče. Podezření se nepotvrdilo, norský soud ale měl zjištění úřadu za závažná a děti nechal u pěstounů. Matka, Eva Michaláková, nyní usiluje o přezkoumání případu a chce zvrátit rozhodnutí ze září loňského roku o zbavení rodičovských práv a o adopci mladšího syna. Odvolací řízení bude v únoru.

Stížnosti na obdobný postup norského sociálního úřadu v poslední době vznesla řada dalších rodin, a to z různých zemí, například z Rumunska, Polska, Slovenska či Litvy. Spory s úřady o opatrovnictví dětí vedly v mnoha případech k tomu, že cizinci se svými potomky uprchli přes norské hranice zpátky do vlasti nebo do jiných zemí. V posledních deseti letech se to prý týkalo několika stovek dětí.

Podobné kauzy

Podle europoslance Tomáše Zdechovského, který se v případu Michalákových angažuje, existují desítky obdobných kauz. Jsou zveřejněny na webu http://www.stopbarnevernet.com/stories.

Lidovecký poslanec Evropského parlamentu uvedl, že po úterním protestu v Oslu se v pátek uskuteční protesty ve Washingtonu a Londýně. O víkendu pak mají následovat obdobné akce v Bukurešti, Bruselu, Frankfurtu, Ottawě a v Madridu. V sobotu 16. ledna se chystá demonstrace v Praze a den poté v Dillí, 23. ledna v Bratislavě a o týden později i ve Varšavě.

Zdechovský ale dodává, že počet míst, kde se bude protestovat, ještě není konečný. Diskutuje se prý s dalšími 12 možnými organizátory, například v Irsku. Podle serveru iDnes ve stejný den jako v Praze bude Barnevernet terčem protestu i v Rusku a Lotyšsku.

Děti, které jsou podle úřadů ohrožené, mohou být podle ministryně práce Michaely Marksové odebírány rodinám, a to i cizinců, rovněž v Česku. Nadace Naše dítě loni uvedla, že české úřady odebírají z rodin ročně kolem 2000 až 3000 dětí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!