Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Alláhu akbar, volal řidič ve východní Francii a srážel lidi na chodníku

USA

  7:09aktualizováno  15:12
PAŘÍŽ - Francouzská policie zatkla muže, který za zvolání „Alláhu akbar“ (Bůh je převeliký) úmyslně najížděl na chodce v neděli večer v ulicích města Dijon a 13 z nich zranil. Stav dvou je vážný. Podle policie se nejspíš jedná o duševně vyšinutého muže, uvedla agentura AFP.

Francouzská policie foto: Reprofoto

Útočník, který se podle policie narodil v roce 1974 a docházel na psychiatrickou kliniku, v Dijonu ve střední Francii najížděl autem typu Renault Clio do lidí na několika různých místech. V první výpovědi podle médií uvedl, že „jednal za palestinské děti“. Podle prokurátorky nešlo o teroristický čin, ale pravděpodobně o důsledek duševního onemocnění. Muž byl od roku 2001 celkem 157krát hospitalizován kvůli své psychiatrické diagnóze.

Mimořádně agresivní

Francie během víkendu zažila i další útok: v sobotu policie na předměstí města Tours zastřelila muže poté, co přišel na policejní stanici s nožem. Tam za stejného zvolání „Alláhu akbar“ napadl a zranil tři příslušníky policejního sboru. Zranění byli hospitalizováni a jsou mimo nebezpečí života, sdělily úřady. Útok označily za „mimořádně agresivní“.

Muslimové ve Francii

Ve Francii s 65 miliony obyvatel žije podle AFP pět až šest milionů muslimů. Jde o nejsilnější muslimskou komunitu v Evropě.

I tento útočník byl podle úřadů duševně nevyrovnaný, navíc měl pravděpodobně rodinné problémy. Ani tento útok úřady neoznačily za teroristický, ale na jeho vyšetřování se podle zahraničních agentur podílí protiteroristická jednotka.

Kvůli poslední události do Dijonu zamířil ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Ten zdůraznil, že zatím není jasný motiv činu agresivního řidiče a neví se nic o tom, že by spolu sobotní a nedělní útok nějak souvisely. Prezident Hollande vyzval státní orgány, aby byly vzhledem k těmto dvěma útokům ostražité, varoval ale před panikou. Mluvčí vlády Stéphane Le Foll v pondělí uvedl, že se zatím nepočítá s posílením bezpečnostních jednotek.

Výzvy Islámského státu

K útokům došlo v době, kdy Islámský stát a další teroristické organizace opakovaně vyzvaly své přívržence k útokům proti Francii kvůli jejímu přístupu k islamistům, především leteckým úderům po boku USA proti pozicím islamistů v Iráku. Extremisté podle agentury AP ve výzvách navrhli, aby kdokoli rozzlobený na francouzskou vládu použil jako zbraně auta či nože k provedení takzvaných útoků vlka samotáře.

ČTĚTE TAKÉ:

V březnu 2012 mladý radikální islamista Mohamed Merah zabil v oblasti Toulouse na jihu Francie postupně sedm lidí ve jménu islámské svaté války. Nakonec byl zabit při přestřelce s policií. O rok později, v květnu 2013, další podobný extremista zranil na krku vojáka v obchodní čtvrti La Défense u Paříže.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...