21. června 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: 56letý expříslušník speciálních jednotek USA zachránil v Mosulu dívku před snipery

David Eubank nese zachráněné děvčátko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Eubank nese zachráněné děvčátko. | foto: Free Burma Rangers

MOSUL/PRAHA Jsem ze čtvrtiny Čech, říká o sobě s oblibou. V pátek 9. června letošního roku byl David Eubank ve válečné zóně v Mosulu, kde už několik měsíců pomáhá jako humanitární pracovník. To, co ten podvečer vykonal, už obletělo na videu celý svět.

56letý Eubank se nacházel na ulici poblíž zničené továrny na Pepsi Colu. Najednou spatřil hroznou scénu. „Byla tam žena se znetvořeným obličejem. Mrtvá. Vedle prostřílené dítě. Mrtvé. Blízko nich leželi dva starší lidé. Mrtví. A v tu chvíli mi došlo, že všechny ty věci okolo, zabalené v hadrech, jsou mrtvé děti,“ řekl Eubank deníku Los Angeles Times.

Všichni byli zastřeleni odstřelovači Islámského státu, kteří o mosulské Staré město bojují s koaličními jednotkami. Mezi mrtvými těly u prostřílené zdi pak uviděl Eubank nějaký pohyb. Polonahá zhruba pětiletá holčička vykukovala zpod hidžábu mrtvé matky, u ní bylo pak malé batole. Vedle zase zraněný muž opřený o zeď mával o pomoc.

Batole mezi mrtvými těly.

Batole mezi mrtvými těly.

Jenže snipeři džihádistů dál pálili a přeživší byli zhruba 140 metrů daleko. Eubank a několik iráckých vojáků přišli rychle s plánem: chtěli zkusit holčičku zachránit.

OFENZIVA V MOSULU

Irácká armáda postoupila v boji proti radikálům v Mosulu v jeho historické části. Podle vojenských zdrojů jsou vojáci asi 300 metrů od mešity An-Núrí, v níž v roce 2014 vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát.

Iráčtí politici podle agentury Reuters doufají, že by mešita mohla být osvobozena do muslimského svátku íd al-fitr, slaveného po skončení postního měsíce ramadánu. Svátek má začít 25. června.

Texasan Eubank už od tří let toužil být vojákem. V 18 letech narukoval, postupně se dostal až k elitním jednotkám First Special Forces Group - americkým speciálním jednotkám operujícím v Pacifiku. Jeho jednotka byla nasazena především ve Střední a Jižní Americe a nejvíc v Thajsku. Po 10 letech však odešel a po působení v různých křesťanských organizacích vytvořil Free Burma Rangers (FBR). Skupina působící v Myanmaru si dala za cíl zajišťování léků, zásob a humanitární pomoci v místech, kam se jiné organizace nemohly dostat.

David Eubank v Mosulu.

V posledních dvou letech FBR působí hlavně po boku kurdských Pešmergů v boji s Islámským státem. Mosulská ofenzíva je však podle členů FBR to nejhorší, co zažili. A teroristickou organizaci Islámský stát považuje FBR za opravdového ďábla. „Ale jedna z prvních věcí, co tu David vykonal, byla omluva za to, co tu USA udělaly,“ řekla LA Times Hosanna Valentinová, dlouholetá členka FBR. „Ne všechno bylo špatné, ale něco ano. My jsme sem přišli pomáhat. Pokud jednáte z lásky, můžete to zachraňovat životy.“

David Eubank s rodinou a dětmi.
Eubank se zraněným mužem.

Když se pak onoho 9. června rozhodl Eubank při odvážné akci riskovat svůj život kvůli malému děvčátku, domluvil si postup s velitelem koaličních sil na místě. Vojáci nasadili dýmovnice, které měly aspoň částečně ochránit před palbou odstřelovačů. Eubank s dvěma vojáky pak postupovali za tankem, všude okolo nich se do země zarývaly střely sniperů.

Pak Američané shodili další dýmovnice. Eubank se ocitl několik metrů od dívky, přesto dál bylo okolí pod palbou. „Pořád se všude okolo mě střílelo,“ popsal Eubank. Bylo to bleskové rozhodnutí: teď anebo nikdy. Šestapadesátiletý muž se rozhodl pro teď. „Pokud bych při tomhle zahynul, myslím si, že by mému rozhodnutí žena a děti rozuměly.“

Eubankův běh mezi střelami sniperů je natočen na videu. V černém tričku, helmě a neprůstřelné vestě vyrazil pro dívku. Jeho dva kolegové s kalašnikovy v tu chvíli vystoupili zpoza tanku a spustili krycí palbu. Eubank doběhl k dívce, chytil jí pravou ruku a sprintoval zpět. Celý běh, kdy se ho snipeři snažili najít v hledáčcích svých pušek, trval 12 vteřin.

Eubank se poté vydal na další běh. Batole však už mezi mrtvými těly nenašel. Muž, který předtím mával o pomoc, už byl mrtvý. „Islámský stát to tam pokropil.“

David Eubank se zachráněnou dívkou.

David Eubank se zachráněnou dívkou.

Nedlouho po záchraně malé dívky se Eubank i s rodinou, která také byla v Iráku, vrátil do Spojených států. Už teď ale přemýšlí o návratu. Práce stále není hotová. Staré město v Mosulu stále není dobyté. A potom budou Iráčané potřebovat pomoci v obnově jejich zničené země...

Eubankova dcera Sahale se zachráněnou dívkou.

Eubankova dcera Sahale se zachráněnou dívkou.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz