Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Víno není alkohol, ale potravina. Moldavci pomáhají vinařům proti ruským sankcím

Svět

  14:16
KIŠINĚV/PRAHA - Novým rájem pro milovníky vína se stalo Moldavsko. Podle nového zákona není alkoholickým nápojem, ale normální potravinou. Vláda se tím snaží pomoct vinařům, na něž od roku 2006 dopadají několikrát obnovené ruské sankce.

Vinice. (Ilustrační foto) foto: Lidovky.cz

Moldavští zákonodárci schválili zákon upravující status vína minulý týden. Svoje rozhodnutí odůvodnili tím, že na rozdíl od ostatních alkoholických nápojů má víno mnoho zdravotních přínosů. Ruská agentura TASS cituje poslance Ivana Balana, podle nějž „má konzumace kvalitního vína pomoci se snížením počtu lidí, kteří dávají přednost tvrdším lihovinám“.

Nový moldavský prezident Igor Dodon potvrdil snahu nasměrovat svou zemi k Rusku

Podle odpůrců novely rozhodnutí konzumaci alkoholických nápojů nesníží, jak je prezentováno. Naopak očekávají, že se spotřeba alkoholu v zemi zvýší.

Hlavním důvodem je ale pomoc moldavským vinařům, kteří jsou dlouhodobě trestáni za proevropskou politiku země ruskými sankcemi. Vinařský průmysl bude moci nově vyrábět reklamy pro televizní i rozhlasové vysílání. Obchody nově budou moct prodávat víno po celý den, ačkoliv prodej ostatních alkoholických nápojů je přes noc zakázán.

Podle agentury TASS v roce 2013 Rusko zavedlo zákaz dovozu vína, ovoce a zeleniny, protože obsahují škodlivé nečistoty. Podle západních zdrojů ale důvodem zákazu byla přílišná náklonnost Moldavska k Evropské unii.

Ačkoliv v roce 2015 pět moldavských výrobců vína dostalo povolení vyvážet do Ruska, na většinu společností zákaz dopadal dál. Proto jejich představitelé lobovali u vlády, aby povolila reklamy na víno.

Poprvé podobný zákaz na Moldavsko Moskva uvalila už v roce 2006. Následně jej dvakrát obnovila. „Vždy to byl šok. Spousta výrobců čekala, až se vrátí věci do normálu, ale to se nestane nikdy. Ti, co budou čekat, vymřou jako dinosauři,“ řekl v reakci na poslední zákaz viceprezident vinařství Equinox Constantin Stratan v roce 2015 serveru Al Jazeera.

Zákaz je pro Moldavsko krutý, protože patří mezi 20 největších světových výrobců vína a je největším výrobcem mezi postsovětskými zeměmi. Vinařský průmysl zaměstnává v zemi ležící mezi Rumunskem a Ukrajinou asi půl milionu lidí a Rusko bylo tradičně největším dovozcem tamního vína.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...