Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vlajky na půl žerdi a zrušené komedie

Svět

  13:10
Slovensko uctívá památku dvanácti obětí sobotní tragické dopravní nehody u Polomky poblíž Brezna. Vlajky jsou spuštěny na půl žerdi, televize kvůli tragédii neodvysílají některé programy a divadla zrušila komedie.

Vlajky vyvěšené na půl žerdi před Prezidentským palácem v Bratislavě foto: Jan KollerČTK

Podle dřívějších vyjádření slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka nehodu pravděpodobně způsobil řidič autobusu, který na nechráněném železničním přejezdu nedal přednost blížícímu se vlaku. Policie muže, který z nehody vyvázl se zraněními, ale dosud neměla možnost vyslechnout.

"V průběhu dne (neděle), pokud to jeho zdravotní stav dovolí, by už mohl vypovídat," řekla mluvčí banskobystrické policie Mária Faltániová.Státní smutek potrvá do osmé hodiny večerní. Kvůli tragédii neodehrají Slovenské národní divadlo a Státní divadlo Košice na dnešek plánované komedie. Slovenské televize již dříve oznámily, že zruší některé zábavní programy. Například veřejnoprávní STV nezařadila do večerního vysílání ani mezinárodní hudební soutěž Eurovize.
Slovensko uctívá památku obětí tragické dopravní nehody u Polomky
V Bánovcích nad Bebravou zasedá druhý den krizový štáb. Město již zveřejnilo seznam obětí. Podle něj při nehodě zemřelo pět mužů a sedm žen. Nejstarší z nich byla žena narozená v roce 1946, nejmladší oběť se narodila v roce 1974. Mezi oběťmi údajně jsou tři manželské páry.

Státní smutek byl na Slovensku vyhlášen už podruhé za poslední půl rok. Naposledy to bylo loni v září poté, co v Chorvatsku havaroval autobus s rekreanty z Košic. O život na místě a později v nemocnicích přišlo 16 lidí.

Autoři: ,