Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Český umělec Yemi A.D. se podívá k Měsíci, vybral si jej japonský miliardář

Svět

  8:33aktualizováno  9:55
Český umělec Yemi A.D. se dostal do posádky historicky prvního civilního letu k Měsíci s názvem dearMoon. Vybral jej japonský miliardář Maezawa, který koupil všechna místa v raketě SpaceX. Yemi tak bude druhým Čechem, který se spolu s miliardářem a dalšími členy posádky podívá do vesmíru.

Na projektu dearMoon se pracuje již od roku 2018. Jusaku Maezawa se loni stal prvním japonským civilistou, který navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), když využil kosmickou loď Sojuz.

Pro Yemiho A.D. je účast v projektu dearMoon vyvrcholením jeho aktivit. „Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigerii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou,“ uvedl v tiskovém prohlášení. „Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat,“ dodal.

Podle Yemiho projekt dearMoon myšlenkově a tematicky odkazuje na mentální i fyzický pohyb a svobodu člověka, jeho limity i překračování hranic planety Země, co by součásti vesmíru. Dokládá to jím založené, dnes už celosvětové hnutí Moonshot Platform, které v listopadu vyvrcholilo v New Yorku vyhlášením cen pro nejlepší mladé inovátory, jejichž projekty mají pozitivní sociální dopad na společnost.

Projekt vzbudil mimořádný ohlas, zájem o spolupráci s Yemim projevil starosta New Yorku Eric Adams a přinesl také nabídku vystoupit s projektem na půdě OSN. A k zemské i společenské gravitaci odkazovala také inscenace s názvem Bohemian Gravity, jíž Yemi jako debutující autor a choreograf uvedl letos na jaře na jevišti Národního divadla v Praze.

Osm pasažérů a dva náhradníci

Cesty k Měsíci se spolu s miliardářem Maezawou zúčastní i DJ Steve Aoki, který je taktéž zakladatelem vydavatelství Dim Mak Records nebo hvězda K-popu T.O.P. Dalšími členy posádky budou irská fotografka Rhiannon Adamová, americký youtuber zaměřený na vědu Tim Dodd či indický herec Dev Džoši. Kromě osmi členů posádky byli oznámeni také dva náhradníci.

Maezawa oslovil všechny talentované osobnosti napříč kontinenty, kteří by účast v této unikátní misi mohli zúročit a prostřednictvím své tvorby napomohli rozvoji lidské společnosti. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů z 249 zemí světa. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

„Vedl jsem hloubkové rozhovory s každým z kandidátů, ptal se na jejich dětství i na to, proč sní o tom letět do vesmíru a také, jak s touto zkušeností poté naloží. Všichni to jsou neobyčejné osobnosti, kterým nechybí úsměv na tváři,“ popsal průběh výběru Maezawa. Všichni vybraní účastníci mise museli projít celou řadou psychologických a zdravotních testů a prohlídek.

Mise na palubě vesmírné lodi SpaceX je naplánována na osm dní od startu k návratu na Zemi, včetně tří dnů kroužení kolem Měsíce ve vzdálenosti do 200 kilometrů od měsíčního povrchu.

Test kosmické lodi

Přestože byl let naplánován na rok 2023, čelí zpoždění kvůli probíhajícím testům kosmické lodi a jejích raket. Pokud se ovšem podaří vše podle plánů, tak by se na oběžnou dráhu Měsíce podívali první lidé od 70. let minulého století, kdy Spojené státy skončily s vesmírným programem Apollo.

Na cestě se Maezawa dohodl s Elonem Muskem v roce 2018. Zmínil, že bude tak prvním platícím člověkem, který s firmou SpaceX obletí Měsíc. Kolik peněz japonský podnikatel za cestu zaplatil, zveřejněno nebylo.

Maezawa zbohatl na prodeji módy, když spustil největší japonský internetový obchod s módou Zozotown. V roce 2019 rezignoval na funkci generálního ředitele společnosti Zozo Inc., aby se mohl věnovat cestování do vesmíru, píše agentura AP. Časopis Forbes odhaduje jeho jmění na 1,9 miliardy dolarů.

Autoři: ,