Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Z rodného domu Hitlera bude policejní stanice, z budovy zmizí části fasády pozměněné nacisty

Rodný dům Hitlera v rakouském Braunau am Inn. foto: ČTK

VÍDEŇ - Z rodného domu Adolfa Hitlera v rakouském městě Braunau am Inn zmizí veškeré části fasády, které pozměnili nacisté. Počítá s tím vítězný architektonický návrh na přestavbu kontroverzní budovy, který v úterý ve Vídni představil ministr vnitra Karl Nehammer. Rekonstrukce, po níž bude stavba sloužit jako policejní stanice, vyjde podle agentury APA na zhruba pět milionů eur (133 milionů korun). Hotova má být do konce roku 2022.
  15:33

„Rakousko pro tuto cestu vypořádání se s vlastní historii potřebovalo dlouhý čas. Ale teď jsme na správné cestě,“ je přesvědčen Nehammer, podle něhož zcela úmyslně na budově nebude žádná připomínka toho, že se zde v roce 1889 Hitler narodil. Rakouské úřady se dlouhodobě obávají, aby se objekt nestal pomyslným poutním místem pro pravicové radikály.

Rakousko málem zbankrotovalo, vláda totiž zapomněla v rozpočtu napsat správný počet nul

I proto u poroty uspěl návrh rakouského architektonického studia Marte.Marte, který počítá s tím, že dům nebude navenek nikterak vynikat. „Jednoduchost projektu byla tím, co nás všechny v porotě přesvědčilo,“ poznamenal v úterý její šéf Robert Wimmer. K původnímu objektu má v příštích letech přibýt i dvojice menších novostaveb.

Thajské peklo i Hitler ve výloze. ‚Umravnit‘ podnikatele v centru Prahy není snadné, zákony jsou děravé

V domě v obci u hranic s Německem strávil Hitler první měsíce svého života. Krátce po anšlusu Rakouska, tedy připojení země k nacistickému Německu v roce 1938, prohlásili nacisté dům za památku. Posléze fungoval jako výstavní síň. V roce 1952 získala nemovitost v restituci rodina Pommerů, která ji od počátku 70. let pronajímala rakouské vládě.

Do roku 2011 v budově fungovaly chráněné dílny, v dalších letech byla prázdná. Rakouská vláda se ji nakonec přes odpor rodiny Pommerů rozhodla vyvlastnit. Jako odškodné zaplatil stát po soudní při kolem 800 000 eur (21,3 milionu korun).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!