26. května 2017 10:35, aktualizováno  10:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko USA neposlechne. Za útok ve Washingtonu nebude stíhat Erdoganovu ochranku

Skupina protestujících pro tureckého prezidenta Erdogana, která ve Washingtonu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina protestujících pro tureckého prezidenta Erdogana, která ve Washingtonu... | foto: Reuters

ANKARA Turecko v pátek odmítlo rezoluci Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu, která odsoudila útoky ochranky tureckého prezidenta na demonstranty ve Washingtonu. Při pobytu Recepa Tayyipa Erdogana v americké metropoli turečtí bezpečnostní agenti minulý týden brutálně zaútočili na skupinu demonstrantů před tureckým velvyslanectvím. Zraněno bylo 11 lidí.

Incident vyvolal v USA velké pobouření a americké ministerstvo zahraničí si kvůli němu předvolalo tureckého velvyslance, aby mu dalo najevo své znepokojení. Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan ve čtvrtek v prohlášení vyzval Ankaru, aby násilnosti odsoudila a omluvila se.

Rezoluci sněmovny obsahující tuto výzvu v pátek turecké ministerstvo zahraničí odmítlo s tím, že je „jednostranná a překrucuje fakta“. Za incident prý nesou odpovědnost americké úřady, které před ambasádou nedokázaly zajistit bezpečnost. Už v pondělí podalo Turecko proti postupu amerických úřadů oficiální protest.

Americká policie po napadení demonstrantů zadržela dva členy Erdoganovy ochranky, které ale později propustila. Dvojice následně odletěla s Erdoganem do vlasti, takže její potrestání je prakticky zmařeno.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz