Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Turecko USA neposlechne. Za útok ve Washingtonu nebude stíhat Erdoganovu ochranku

Svět

  10:35aktualizováno  10:42
ANKARA - Turecko v pátek odmítlo rezoluci Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu, která odsoudila útoky ochranky tureckého prezidenta na demonstranty ve Washingtonu. Při pobytu Recepa Tayyipa Erdogana v americké metropoli turečtí bezpečnostní agenti minulý týden brutálně zaútočili na skupinu demonstrantů před tureckým velvyslanectvím. Zraněno bylo 11 lidí.

Skupina protestujících pro tureckého prezidenta Erdogana, která ve Washingtonu vyvolala potyčku s kurdskými demonstranty. foto: Reuters

Incident vyvolal v USA velké pobouření a americké ministerstvo zahraničí si kvůli němu předvolalo tureckého velvyslance, aby mu dalo najevo své znepokojení. Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan ve čtvrtek v prohlášení vyzval Ankaru, aby násilnosti odsoudila a omluvila se.

Turecko si stěžuje na zacházení s prezidentskou ochrankou. V USA se porvala s demonstranty

Rezoluci sněmovny obsahující tuto výzvu v pátek turecké ministerstvo zahraničí odmítlo s tím, že je „jednostranná a překrucuje fakta“. Za incident prý nesou odpovědnost americké úřady, které před ambasádou nedokázaly zajistit bezpečnost. Už v pondělí podalo Turecko proti postupu amerických úřadů oficiální protest.

Americká policie po napadení demonstrantů zadržela dva členy Erdoganovy ochranky, které ale později propustila. Dvojice následně odletěla s Erdoganem do vlasti, takže její potrestání je prakticky zmařeno.

Autor: