Sobota 12. října 2024, svátek má Marcel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Němečtí poslanci nepojedou do Turecka. Ankara jim zakázala mluvit s tamními politiky

Svět

  14:40
BERLÍN - Již tak napjaté německo-turecké vztahy utrpěly další ránu, když v úterý skupina německých poslanců odřekla návštěvu Turecka poté, co jim Ankara sdělila, že jim neumožní uskutečnit velkou část plánovaného programu. Místopředsedkyně Spolkového sněmu Claudia Rothová ze strany Zelených postup Turecka považuje za provokaci vůči celému německému parlamentu.

Turci ve Frankfurtu během veřejné přednášky. foto: ČTK

„De facto se to rovná odmítnutí politického dialogu. Je to červená karta pro německý Spolkový sněm,“ řekla ve středu na tiskové konferenci v Berlíně Rothová, která měla do Turecka odletět ve čtvrtek spolu s trojicí dalších poslanců.

Vláda zneužila puč k čistkám, říká Turkyně, kterou kvůli petici vyhodili ze školy

Parlamentní delegace měla naplánované schůzky s tureckými vládními i opozičními poslanci, se zástupci turecké diplomacie, občanské společnosti nebo kurdské menšiny. „Naším cílem bylo i v těžkých časech pokračovat v debatě a stavět mosty namísto zdí,“ uvedla Rothová.

Ankara ale nakonec poslancům vzkázala, že nebudou mít možnost v Turecku vést žádné oficiální politické rozhovory nebo navštívit parlament a další státní instituce. Odmítla také německým zákonodárcům poskytnout protokolární doprovod nebo ochranu, jak je při podobných návštěvách běžné.

Mluvčí německého ministerstva zahraničí Martin Schäfer ve středu uvedl, že německá diplomacie dělala vše, co bylo možné, aby se cesta mohla uskutečnit. Berlín ji totiž vnímal jako příležitost otevřít dialog ve složité politické situaci. V pondělí večer ale turecké ministerstvo zahraničí Berlínu sdělilo, že se cesta nemůže uskutečnit. Zdůvodnilo to mimo jiné vnitropolitickou situací v Turecku.

„Je nám to líto a vadí nám to,“ poznamenal Schäfer, podle něhož rozhodnutí Turecka dále zhorší vzájemné vztahy.

Přesun do Jordánska?

Nejde o první podobný postup Turecka. Nedávno zase Ankara německým poslancům zakázala navštívit vojáky bundeswehru v Inçirliku, kteří se podílejí na boji proti takzvanému Islámskému státu. Berlín i proto hledá k této základně alternativy.

Ministryně obrany Ursula von der Leyenová (CDU) nedávno navštívila základnu v Jordánsku, kam by se němečtí vojáci mohli přesunout. Základna je podle ní pro působení bundeswehru vhodná. K definitivnímu rozhodnutí o přesunu ale ještě nedošlo.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo) s ruským premiérem Dmitrijem...
Skupina protestujících pro tureckého prezidenta Erdogana, která ve Washingtonu...

Vztahy Ankary a Berlína nadále komplikuje také případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, který je už 100 dní v turecké vazbě. Neexistují přitom náznaky, že by muž, který podle Berlína jen dělal svou práci, mohl být v brzké době propuštěn. O opaku svědčí i to, že o něm už turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opakovaně mluví jako o vinném.

Mluvčí Schäfer ve středu uvedl, že se Berlín nepřestane zasazovat za propuštění Yücela a dalších německých občanů, kteří jsou podle jeho přesvědčení protiprávně v turecké vazbě. Řekl také, že Ankara povolila, aby Yücela ve vězení navštívil německý velvyslanec v Turecku. Měl by tak učinit v příštích týdnech.

Autor: