Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za popírání holocaustu si zaslouží soud, tvrdí Němci o biskupovi

Svět

  13:17
ŘEZNO - Britský biskup Richard Williamson z kontroverzního Piova bratrstva popíral v holocaust. Státní zastupitelství v německém Řeznu ho zato chce v Německu postavit před soud.

Kritizovaný biskup Richard Williamson nuceně opustil Argentinu, kde žil od roku 2003. foto: www.huffingtonpost.com

Státní zastupitelé ho viní z podněcování nenávisti a nesnášenlivosti. Návrh by měl nyní prozkoumat soudce. Případná výše trestu není známá.

Britský biskup zhruba před rokem v jednom kněžském semináři konzervativního Piova bratrstva nedaleko Řezna zlehčoval vyvražďování Židů za doby nacismu.

Rozhovor s Williamsonem odvysílala letos 21. ledna také švédská televize.

Hodnostář v něm řekl, že nevěří v existenci nacistických plynových komor.

Bratrstvo svatého Pia X. založil v roce 1970 již zesnulý francouzský arcibiskup Marcel Lefebvre. Společenství zastává silně tradicionalistické postoje. I přes zákaz Vatikánu světí nové duchovní. Nyní se ale otevřela cesta k jednání s katolickou církví. Papež totiž začátkem roku zrušil exkomunikaci čtyř biskupů tohoto kontroverzního společenství, mezi nimi byl i Williamson.

Papežův krok pak vyvolal mohutnou vlnu nevole. Benedikt XVI. čelil i kritice, že o Williamsonově popírání holocaustu věděl. Jeho exkomunikaci totiž zrušil v den, kdy švédská televize sporný rozhovor vysílala.

Stockholmský biskup ale tvrdil, že Vatikán na obsah rozhovoru a Williamsonovy výroky upozornil dlouho před tím, než se objevily v televizi.

Autor: