Úterý 20. února 2024, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Záchranáři vyzdvihli z trosek airbusu 75 těl

Svět

  14:21
PAŘÍŽ - Tým francouzských záchranářů v těchto dnech vyzdvihl ze dna Atlantiku těla 75 lidí, kteří před dvěma lety zahynuli při katastrofě letadla společnosti Air France během letu z Ria de Janeiro do Paříže. Nová těla k dosud nalezeným stále přibývají, oznámil mluvčí francouzské vojenské policie, která operaci řídí.

Snímek z 8. června 2009. Záchranáři na místě katastrofy foto: ČTK

"Pětasedmdesát jich zatím bylo vyzdviženo, ale na konečné číslo si musíme počkat až do ukončení operace," řekl mluvčí na tiskové konferenci uspořádané při příležitosti druhého výročí katastrofy. Zkáza letounu, jejíž příčiny nejsou dosud úplně jasné, se odehrála 1. června 2008 a připravila o život všech 228 lidí na palubě.

ČTĚTE TAKÉ:

Prvních padesát mrtvých záchranáři nalezli těsně po katastrofě na hladině oceánu. Zbytek ale pohřbily na dně trosky letadla, které se podařilo nalézt až letos. Počátkem května potápěči vyzdvihli z hloubky 3900 metrů při komplikované operaci první dva mrtvé upoutané ještě v palubních sedadlech.

Pozůstatky mrtvých jsou podrobeny analýze DNA, aby bylo možné oběti identifikovat. Policejní mluvčí nesdělil podrobnosti o tom, v jakém stavu vyzdvižená těla jsou. První dvě z počátku května byla vzhledem k nízkým teplotám v hlubinách v uspokojivém stavu, přestože byla poškozena při přepravě na hladinu.

Data z černých skříněk zveřejněná minulý týden ukazují, že letoun se vymkl kontrole zhruba čtyři minuty před pádem do moře. Záhada má být definitivně vyřešena koncem června, kdy lze očekávat výsledky vyhodnocení dat z černých skříněk.

Autor: