Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zahraniční tisk: Evropští diplomaté zkoumají, jak se zbavit Klause

Slovensko-cest

  11:33
LONDÝN - Němečtí a francouzští diplomaté zvažují dva způsoby, jak odstranit poslední překážku v ratifikaci lisabonské smlouvy, kterou vytvořil český prezident Václav Klaus požadavkem na trvalou výjimku Česka z Listiny základních práv EU. Píše to ve svém dnešním vydání britský nedělník Sunday Times, podle něhož je jedním způsobem odvolání prezidenta a druhým změna české ústavy, která by hlavě státu odebrala právo veta. Podle listu řeší evropští diplomaté tyto otázky v diskuzích se svými českými kolegy.

Václav Klaus foto: Stanislav ZbyněkČTK

"Pokud prezident brzdí demokratický proces a klade odpor rozhodnutí parlamentu stejně jako vůli lidí, pohybuje se za hranou zákona a bude muset čelit důsledkům," řekl Sunday Times nejmenovaný německý diplomat.

Nedělník cituje také českého senátora Jiřího Oberfalzera, blízkého Klausova spojence a jednoho ze členů senátorského klubu ODS, kteří předložili lisabonskou smlouvu k prozkoumání českým ústavním soudem.

Čtěte také

Podle něj francouzský prezident Nicolas Sarkozy už pohrozil Česku vyloučením z Evropské unie. "Myšlenky na změnu ústavy kvůli zbavení se prezidenta jenom ukazují, jak je naše mladá demokracie slabá," cituje Sunday Times Oberfalzera.

Česko je poslední

Česko je poslední zemí evropské sedmadvacítky, která lisabonskou smlouvu neratifikovala. Dokument, který reformuje fungování EU, už schválily obě komory parlamentu a k završení ratifikace je zapotřebí podpis prezidenta.

Český ústavní soud nyní posuzuje, zda je lisabonská smlouva v souladu s českým právním pořádkem. Než soudci rozhodnou, nesmí ji Klaus - odpůrce "Lisabonu" - ratifikovat.

List připomíná, že podle ústavy může být český prezident odvolán pouze, pokud spáchá velezradu. Tu podávají senátoři a posuzuje ji ústavní soud.

Podle Sunday Times je ale velmi nepravděpodobné, že by za úřednické vlády Jana Fischera český parlament takové opatření schválil.

Požadavek na Klausovo odvolání v Česku vznesl předseda Strany zelených Ondřej Liška. Žádné další strany se k němu však nepřidaly. Podle místopředsedy KDU-ČSL Pavla Svobody, který je expertem na evropské právo, se prezident se pohybuje v rámci ústavy.

Čtěte také

Česká vláda ani právní experti Klausovy obavu nesdílejí. Při sobotním podpisu smlouvy polským prezidentem vyzvali evropští politici Klause, aby dokument také co nejdříve - ještě letos - ratifikoval.

Autoři: ,