Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

Svět

  13:42aktualizováno  19:38
Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás a Izraele, včetně premiéra Benjamina Netanjahua. Podle Khana nesou Netanjahu nebo lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár odpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Pásmu Gazy a v Izraeli.

Khan požádal o vydání zatykačů také na izraelského ministra obrany Joava Galanta, šéfa vojenského křídla Hamásu Muhammada Dífa nebo šéfa politického křídla Hamásu Ismáíla Haníju.

Hlavní prokurátor musí o vydání zatykače požádat tříčlenný soudní senát pro přípravné řízení, kterému trvá v průměru dva měsíce, než posoudí důkazy a rozhodne, zda může řízení pokračovat.

Izrael není členem ICC, a i pokud budou zatykače vydány, Netanjahuovi ani Galantovi bezprostředně nehrozí stíhání. Předpokládá se, že se Sinvár a Díf ukrývají v Pásmu Gazy, kde se je snaží vypátrat izraelská armáda. Haníja žije v Kataru, ale pravidelně navštěvuje další blízkovýchodní země.

Khan v prohlášení k izraelským činům uvedl, že „důsledky používání hladu jako metody vedení války spolu s dalšími útoky a kolektivními tresty proti civilnímu obyvatelstvu Pásma Gazy jsou akutní, viditelné a všeobecně známé“.

„Patří k nim podvýživa, dehydratace, hluboké utrpení a rostoucí počet úmrtí mezi palestinským obyvatelstvem, včetně kojenců, dalších dětí a žen,“ řekl.

O útocích Hamásu na jihu Izraele 7. října loňského roku Khan poznamenal, že na vlastní oči viděl „ničivé záběry těchto útoků a hluboký dopad neslýchaných zločinů uvedených v pondělí podaných žádostech“.

Mimo to zmínil také své rozhovory s přeživšími útoků, kteří podle něj pociťují „nevýslovnou bolest“ způsobenou vypočítavou krutostí a mimořádnou bezcitností útočníků.

Nehoráznost, prohlásil Biden

„Žádost prokurátora ICC o zatykače na izraelské lídry je nehorázná. A jedno chci říct jasně: Ať už tento prokurátor naznačuje cokoli, mezi Izraelem a Hamásem není žádná rovnost, žádná. Vždy budeme stát po boku Izraele proti ohrožení jeho bezpečnosti,“ zní stručná reakce šéfa Bílého domu Joe Bidena.

„Spojené státy zásadně odmítají dnešní oznámení prokurátora... Odmítáme prokurátorovo dávání Izraele na roveň s Hamásem. Je to ostudné,“ uvádí prohlášení šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena. „Toto rozhodnutí nijak nepomáhá, a mohlo by uškodit pokračujícím snahám dosáhnout dohody o klidu zbraní, která by osvobodila rukojmí a vystupňovala humanitární pomoc (pro Pásmo Gazy),“ dodal Blinken.

Nacistická propaganda, reagoval Izrael

Proti Khanovu stanovisku okamžitě vystoupili zástupci Hamásu i Izraele. Netanjahu řekl, že žádost prokurátura ICC o zatykač na něj a ministra obrany je absurdní, ostudná a je útokem proti celému Izraeli.

Izraelský prezident Jicchak Herzog oznámení označil za „více než pobuřující“ a uvedl, že svědčí o „hrozbě kolapsu mezinárodního soudního systému“. Khan podle Herzoga nejednal v dobré víře a jeho rozhodnutí „porušilo základní princip komplementarity soudu i další právní normy“, cituje prezident Al-Džaíra. Herzog se odkázal na Římský statut, zakládající dokument ICC, který uvádí, že soud má být komplementární (doplňkový) k trestním jurisdikcím jednotlivých států, má tedy doplňovat a nikoli nahrazovat národní soudní systémy.

Podle vysokého představitele Hamásu Sámího abú Zuhrího, kterého cituje agentura Reuters, postoj ICC „staví na roveň oběť a kata“ a „povzbuzuje okupaci k tomu, aby pokračovala ve válce, jejímž cílem je vyhlazení“. Termínem „okupace“ přitom Hamás označuje Izrael.

Naopak OOP argumentovala, že „palestinský lid má právo se bránit“, a požádala ICC, aby vydal zatykač pouze na zástupce Izraele, kteří se podle ní dopouštějí genocidy na Palestincích v Pásmu Gazy, cituje agentura Reuters jednoho ze zástupců organizace. OOP v čele se šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem sídlí na Západním břehu Jordánu.

Podle jednoho z lídrů izraelské opozice Jaira Lapida je možnost vydání zatykačů na Netanjahua a Galanta „katastrofou“.

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc bezprostředně označil Khanovo rozhodnutí požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra a ministra obrany za „zločin historických rozměrů“.

„Stát Izrael vede jednu z nejspravedlivějších válek v moderní historii po odporném masakru, který 7. října spáchali teroristé z Hamásu,“ uvedl Ganc.

„Dělat paralely mezi vůdci demokratické země odhodlané bránit se před podlým terorismem a vůdci krvežíznivé teroristické organizace je hluboké zkreslení spravedlnosti a do očí bijící morální úpadek,“ dodal.

Izraelský ministr financí Becalel Smotrič oznámení ICC přirovnal k nacistické propagandě a řekl, že by každý Izraelec měl mít pocit, že byl proti němu vydán zatykač. „Rozhodnutí prokurátora ICC je skandální a rovná se útoku Hamásu ze 7. října,“ uvedl izraelský ministr financí Jisrael Kac.

Návrh prokurátora ICC je děsivý a zcela nepřijatelný, uvedl český premiér Petr Fiala. Belgie uvítala krok prokurátora jako důležitý pro vyšetření údajných zločinů v Palestině. Naopak podle britské vlády je neužitečný.

Izrael zahájil válku v Pásmu Gazy v reakci na přeshraniční útok Hamásu ze 7. října, při němž zahynulo přibližně 1 200 lidí, převážně civilistů, a 250 dalších bylo zajato jako rukojmí. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní v listopadu byla propuštěna více než stovka rukojmích výměnou za palestinské vězně.

Válka si podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem od října vyžádala životy více než 35 tisíc Palestinců. Válka v Pásmu Gazy také vyvolala humanitární krizi, která podle představitelů OSN vyhnala z domovů zhruba 80 procent obyvatelstva a stovky tisíc lidí se ocitly na pokraji hladomoru.

Autoři: ,