Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Historický ‚zázrak.‘ Rusko odtajnilo osobní spis slavného sovětského maršála Žukova

Svět

  16:51
MOSKVA - K zázraku přirovnávají ruští historici odtajnění osobního spisu strůjce mnoha sovětských vítězství nad německými vojsky Georgije Žukova. Ze spisu se vědci mimo jiné dozvěděli o udáních, které měly uznávaného maršála zkompromitovat. Informoval o tom v pondělí časopis Ogoňok.

Maršál Georgij Žukov v kritickém roce 1941. foto: WikipediaReprofoto

Žukovův osobní spis podle historika Leonida Maximenkova obsahuje například pozoruhodné udání z Paříže z roku 1954. Podle něj Žukov, tehdy náměstek neschopného ministra obrany Nikolaje Bulganina, jedná prostřednictvím francouzského tajného agenta se západními velmocemi o přípravách povstání v Rusku a o uchopení moci. Autorem udání byl šéf sovětské vojenské rozvědky. V Žukovově spisu se nalézá i další „klasický“ kompromitující materiál: dopis od jisté Němky z Drážďan, dožadující se alimentů na údajného maršálova potomka.

Stalin chystal invazi do Jugoslávie, stojí v odtajněných materiálech NSA

Podle historika se nelze zbavit dojmu, že se tehdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov (v čele státu v letech 1953-64) pokoušel zbavit populárního maršála Žukova podobně, jako se Chruščovův předchůdce Josif Stalin ještě před druhou světovou válkou zbavil maršála Michaila Tuchačevského.

Stalin k likvidaci potenciálního soka v Rudé armádě využil - jak v roce 1961 vyprávěl na sjezdu komunistů sám Chruščov - kompromitujících materiálů podsunutých německou rozvědkou československému prezidentovi Eduardu Benešovi, který udání předal do Moskvy, kde v létě 1937 odhalili „spiknutí“, stojící Tuchačevského život. Dokumenty, které by tuto rozšířenou verzi potvrzovaly, ale nejsou známy, navíc Stalinova čistka v Rudé armádě se neomezila jen na Tuchačevského, ale stála životy tisíce velitelů.

Nikita Sergejevič Chruščov. Sovětský vládce čelil v roce 1956 bouřím v Polsku a...
Bitva u Stalingradu.

Oproti tomu se Žukov po vypuzení z ústředního výboru komunistů v roce 1957 stal jen politickou mrtvolou.

Maršál zemřel v moskevské nemocnici v roce 1974 následkem infarktů a mozkových mrtvic. Avšak i lékařská zpráva o příčinách skonu čtyřnásobného hrdiny Sovětského svazu byla po dalších 42 let tajná, podobně jako informace o privilegiích, kterým se těšil maršál a jeho potomci, a vůbec celý spis.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!