Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman stále trvá na existenci článku. Jak se vyvíjela kauza Peroutka

Svět

  16:47
PRAHA - Spor kolem výroků prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky se táhne už od roku 2015. Ve čtvrtek Odvolací soud rozhodl, že se Kancelář prezidenta republiky musí omluvit Peroutkově vnučce za to, že jej Zeman označil za autora článku "Hitler je gentleman.

Miloš Zeman. foto:  Michal Šula, MAFRA

Spory kolem údajného Peroutkova článku začaly loni v lednu, když prezident Miloš Zeman na pražském fóru k holokaustu hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘,“ řekl tehdy. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ pronesl tehdy Zeman.

Kauza Hitler je gentleman: prezidentská kancelář se musí omluvit Peroutkově vnučce za část výroků

Prakticky ihned se proti prezidentovým slovům ohradili jak historici, tak Sdružení Ferdinanda Peroutky nebo novinářova vnučka Terezie Kaslová. Upozornili zejména na to, že žádný takový Peroutkův článek nelze dohledat a že autorem článku s citací o andělech a vlcích není Ferdinand Peroutka, ale novinář a vydavatel Jan Stránský, který ho napsal pod pseudonymem Petr Bílý. To poté potvrdil i Stránského syn Martin Jan Stránský, který revue Přítomnost v současnosti vydává.

Kritici Zemanova tvrzení poukazovali zejména na to, že údajná Peroutkova fascinace nacismem je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za druhé světové války prošel nacistickým koncentračním táborem. Peroutka za první republiky patřil k neformálnímu spolku osobností, které se scházely u Karla Čapka, na setkání docházel i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Byl demokratem a kritikem nacismu i komunismu.

Zeman trvá na tom, že článek četl

Zeman ovšem přes výhrady odborníků na Peroutkovo dílo trvá na tom, že zmíněný článek četl. Jeho hledání se téměř půl roku věnoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který sice v daném termínu (do konce června 2015) text nenalezl, začal ale na hradních internetových stránkách zveřejňovat další Peroutkovy články z doby druhé republiky a počátku protektorátu, které podle něj dokládají novinářovo selhání. Podle historiků ovšem nelze tyto Peroutkovy články hodnotit bez znalosti kontextu.

Prezident také loni v dubnu při návštěvě Mariánských Lázní slíbil, že pokud se článek nenajde, omluví se, později ovšem prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný. „Já se omlouvám za to, že se tento článek nenašel,“ řekl koncem loňského června na tiskové konferenci po návštěvě Vysočiny. „Ale nemohu se omluvit za to, že jsem tvrdil, že tento článek existuje, protože jsem ten článek četl na vlastní oči,“ dodal tehdy Zeman.

Loni v červnu pak prezident slíbil 100.000 korun pro toho, kdo sporný článek najde - Kvůli Zemanovým výrokům o Peroutkovi se obrátila na soud novinářova vnučka Kaslová. Loni v dubnu zažalovala stát a letos v březnu Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že se Kancelář prezidenta republiky musí omluvit. Hrad se proti verdiktu odvolal a Ovčáček tehdy řekl, že „lze očekávat, že celý případ nakonec skončí u Ústavního soudu“.

Dnes odvolací městský soud rozhodl, že se Kancelář prezidenta republiky musí Kaslové omluvit za to, že Zeman novináře označil za autora článku „Hitler je gentleman“. Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“, ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Kaslová s takovým rozhodnutím soudu nesouhlasí a řekla, že zváží podání dovolání.

Autor: